Wydawca treści Wydawca treści

OBIEKTY EDUKACYJNE

Edukacja leśna społeczeństwa jest jednym z zadań wykonywanych przez leśników Nadleśnictwa Osie

Dbałość o stan naszych lasów wymaga też kształtowania nowych pokoleń Polaków. Leśnicy przyjeli na siebie część tej odpowiedzialności i od wielu lat z powodzeniem realizują edukację leśną w najlepszym do tego celu miejscu – w lesie. W tym celu leśnicy regularnie odwiedzają miejscowe szkoły. Podczas pogadanek z uczniami przybliżają specyfikę gospodarki leśnej, poruszają zagadnienia związane z ochroną przyrody oraz uczą zasad zachowania się w lesie. Dodatkowo, współpraca ze szkołami polega również na współorganizowaniu cyklicznych konkursów o tematyce leśnej, przyrodniczej i pożarowej.

Obiekty edukacyjne znajdujące się na terenie Nadleśnictwa Osie:

IZBA EDUKACYJNA NA SZKÓŁCE LEŚNEJ OSINY

Sala edukacyjna na szkółce Osiny – „Leśna klasa" o pojemności 30 osób, w pełni wyposażona multimedialnie, dostępna dla grup zorganizowanych przez cały rok. Po uprzednim zgłoszeniu istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji przyrody połączonej ze zwiedzaniem szkółki leśnej. Sala jest wyposażona w  instalację wystawienniczą dzięki której możliwe jest prezentowanie prac plastycznych czy fotografii.

OGRÓD EDUKACJI EKOLOGICZNEJ PRZY NADLEŚNICTWIE OSIE

Ogród Edukacji Ekologicznej przy siedzibie nadleśnictwa w Osiu. Pozwala przeprowadzić w terenie lekcje dendrologii lub przyrody dla młodszych klas i przedszkolaków. Zainstalowane w nim obiekty edukacyjne pozwalają korzystać z ogrodu samodzielnie po godzinach pracy nadleśnictwa lub w weekendy i święta. Po ogrodzie oprowadzają także leśnicy z Nadleśnictwa Osie. Istnieje także możliwość zorganiozwania spotkania edukacyjnego z grami i zabawami terenowymi. Na miejscu znajduje się także grill ogrodowy, gdzie można rozpalić ognisko oraz wiata z ławami i stołami.

LEŚNA ŚCIEŻKA EDUKACYJNA "ZATOKI"

Leśna Ścieżka Dydaktyczna „Zatoki" – to jedna z pierwszych takich  ścieżek  w polskich lasach. Istnieje nieprzerwanie od 1997 roku. Przebudowana w roku 2007 pozwala na przeprowadzenie poglądowej lekcji w lesie. Podczas spaceru ścieżką, w towarzystwie leśnika lub samemu, korzystając z tablic pomocniczych ustawionych na trasie ścieżki dowiemy się wiele o pracy w lesie, o charakterystyce przyrodniczej naszych okolic oraz o ochronie przeciwpożarowej i udostępnieniu turystycznym lasów. Na początku ścieżki znajduje się miesce odpoczynku z wiatą oraz miejscem rozpalenia ogniska.

Zapraszamy na zajęcia edukacyjne do Nadleśnictwa Osie

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uwaga! Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Uwaga! Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Komunikat Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu

W ostatnim czasie brak opadów oraz wysokie temperatury sprawiły, że wzrosło zagrożenie pożarowe. Wilgotność ściółki jest bardzo niska, co sprzyja powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów. Obowiązuje zatem szczególna ostrożność w sytuacjach, które spowodować mogą powstanie pożaru na terenach leśnych a także na terenach z nimi sąsiadujacych.

Z danych statystycznych wynika, że 9 na 10 pożarów lasu powoduje człowiek...Często pożary lasu spowodowane są przeniesieniem się ognia z terenu nieużytków, na których odbywa się nielegalne wypalanie. Od początku roku Państwowa Straż Pożarna w województwie kujawsko-pomorskim interweniowała już 321 razy do gaszenia traw.

Przypominamy, że na terenach leśnych i w odległości do 100 m od lasu, użytkowanie otwartego ognia jest zabronione. Łamanie tego zakazu wiąże się z konsekwencjami.

Aktualne zagrożenie pożarowe w lasach kujawsko-pomorskich można sprawdzać na stronie https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=64