Widok zawartości stron
Program ,,Zanocuj w lesie"
Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.
To obszar, na którym możesz biwakować.
Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania
z udostępnionych na ten cel terenów.
Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności.
Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.
Miłego obcowania z lasem!
Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl , z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru,
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą,
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://osie.torun.lasy.gov.pl/regulaminy z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu,
- z czasowymi wyłączeniami /zmianami przebiegu szlaków,
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
- terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach: Koło Łowieckie nr 63 ,,Żubr” oraz kl89@pzlbydgoszcz.pl Koło Łowieckie nr 89 ,,Wda”
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres joanna.bock@torun.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
- Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
joanna.bock@torun.lasy.gov.pl Tel: 784 058 817
Nadleśnictwo Osie przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Nadleśnictwo Osie należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.
Najnowsze aktualności
Łączymy siły dla lasu
Łączymy siły dla lasu
Pod takim hasłem odbyło się spotkanie, w którym najważniejsze było wspólne sadzenie lasu
Blisko 100 osób przyjęło nasze zaproszenie i przyjechało na wspólną akcję zorganizowaną aby uroczyście ale praktycznie upamiętnić 100-tną rocznicę powstania Lasów Państwowych. Hasło akcji to „Łączymy siły dla lasu”. Do naszej akcji zaprosiliśmy samorządowców ze Starostwa Powiatowego ze Świecia, gmin z terenu administrowania nadleśnictwa - Osie, Warlubie, Jeżewo i Nowe gdzie reprezentowali je Pan Burmistrz Nowego i Wójtowie Warlubisa, Osia i Jeżewa wraz z Przewodniczącymi Rad Gmin. Dodatkowo z Gminy Warlubie zjawiła się reprezentacja radnych. Oprócz samorządowców byli dyrektorzy szkół wraz z nauczycielami, Dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego, Dyrektor Przedszkola w Osiu, przedstawiciele policji, OSP, stowarzyszeń, kół łowieckich i KGW z terenu administrowania nadlerśnictwa.
Oprócz dorosłych gości odwiedziła nas młodzież ze SP z Nowego i Lipinek. Akcja sadzenia odbyła się w leśnictwie Średnik gdzie wszystkich przywitał Zastępca Nadleśniczego Pan Dawid Waryński. Na koniec zamontowano tabliczkę pamiątkową a każdy uczestnik dostał specjalny certyfikat gdzie dokładni zaznaczono na mapie miejsce, w ktyórym uczestnicy mieli możliwość posadzenia kawałka lasu. Do sadzenia użyto sadzonek dębu z tzw. bryłką ze szkółki kontenerowej z Dobrzejowic. Łącznie posadzono 0.74ha lasu co stanowi 4,4 tyś sadzonek. Na koniec wszyscy spotkaliśmy się przy ognisku na szkółce leśnej Osiny. Tam też raczyliśmy się regionalnymi przysmakami przygotowanymi przez KGW „Lipinianki”.
Oprócz szanownych gości w akcji brali udział także przedstawiciele koła Polskiego Towarzystwa Leśnego działającego przy Nadleśnictwie Osie