Asset Publisher Asset Publisher

Struktura własności lasów w Polsce

Las jest podstawą zachowania bioróżnorodności, stabilizuję środowisko naturalne, gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne kraju, jest miejscem korzystania przez człowieka z różnorodnych form wypoczynku, wreszcie dostarcza naturalnego, przyjaznego człowiekowi, wszechstronnego w wykorzystaniu, odnawialnego surowca, jakim jest...

         Las jest podstawą zachowania bioróżnorodności, stabilizuje środowisko naturalne, gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne kraju, jest miejscem korzystania przez człowieka z różnorodnych form wypoczynku. Dostarcza naturalnego, przyjaznego człowiekowi, wszechstronnego w wykorzystaniu, odnawialnego surowca, jakim jest drewno.
       Niezwykle ważne jest, że Polskie Lasy Państwowe są ogólnodostępne dla każdego obywatela i spełniają wiele funkcji społecznych, w przeciwieństwie do lasów prywatnych, gdzie każdy właściciel może sam zdecydować o zakazie wstępu, bez podania przyczyny.

       Powierzchnia gruntów leśnych w Polsce na rok 2021 wynosi 9467,5 tys. ha w 30,9 % powierzchni lądowej w kraju. Odpowiada to 29,6 % lesistości w Polsce. W zarządzie Lasów Państwowych znajduje się 7125 tys. ha, z czego w województwie Kujawsko-Pomorskim powierzchnia lasów osiąga 422,2 tys. ha. Dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2021 r.

Tekst: Robert Wojnerowicz


Asset Publisher Asset Publisher

Back

JUŻ MOŻNA KORZYSTAĆ Z INFRASTRUKTURY W LASACH

JUŻ MOŻNA KORZYSTAĆ Z INFRASTRUKTURY W LASACH

Ministerstwo Środowiska informuje, że od soboty 30 maja można swobodnie korzystać z infrastruktury znajdującej się w lasach oraz parkach narodowych w całej Polsce. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

Lasy, będące pod zarządem państwa, decyzją Rady Ministrów zostały otwarte dla spacerowiczów 20 kwietnia. Nadal jednak wyłączona z użytkowania była mała infrastruktura leśna - urządzenia takie jak place zabaw, wiaty, miejsca biwakowania ścieżki edukacyjne czy miejsca do aktywnego wypoczynku.

W sobotę 30 maja zostały otwarte i te obiekty. Odbyło się to w ramach kolejnego - czwartego - etapu odmrażania polskiej gospodarki według zaleceń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

29 maja 2020 r. wyszło nowe Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W obecnym dokumencie nie ma już zapisów dotyczących małej infrastruktury leśnej oraz miejsc biwakowych, co oznacza, że nie obowiązuje już zakaz korzystania z nich. Natomiast kierownik jednostki może te obiekty pozostawić zamknięte jeśli uzna to za zasadne.

- Likwidacja zapisów o zamknięciu małej infrastruktury jest możliwa dzięki wysiłkom rządu i wszystkich Polaków w walce z COVID-19. Osobiście się starałem by otwarcie nastąpiło jak najwcześniej, z drugiej zaś strony by maksymalnie zabezpieczyć zdrowie spacerowiczów - mówi minister środowiska Michał Woś.

                                                                                                                                               źródło: DGLP

 

Najnowsze aktualności