Asset Publisher Asset Publisher

Struktura własności lasów w Polsce

Las jest podstawą zachowania bioróżnorodności, stabilizuję środowisko naturalne, gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne kraju, jest miejscem korzystania przez człowieka z różnorodnych form wypoczynku, wreszcie dostarcza naturalnego, przyjaznego człowiekowi, wszechstronnego w wykorzystaniu, odnawialnego surowca, jakim jest...

         Las jest podstawą zachowania bioróżnorodności, stabilizuje środowisko naturalne, gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne kraju, jest miejscem korzystania przez człowieka z różnorodnych form wypoczynku. Dostarcza naturalnego, przyjaznego człowiekowi, wszechstronnego w wykorzystaniu, odnawialnego surowca, jakim jest drewno.
       Niezwykle ważne jest, że Polskie Lasy Państwowe są ogólnodostępne dla każdego obywatela i spełniają wiele funkcji społecznych, w przeciwieństwie do lasów prywatnych, gdzie każdy właściciel może sam zdecydować o zakazie wstępu, bez podania przyczyny.

       Powierzchnia gruntów leśnych w Polsce na rok 2021 wynosi 9467,5 tys. ha w 30,9 % powierzchni lądowej w kraju. Odpowiada to 29,6 % lesistości w Polsce. W zarządzie Lasów Państwowych znajduje się 7125 tys. ha, z czego w województwie Kujawsko-Pomorskim powierzchnia lasów osiąga 422,2 tys. ha. Dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2021 r.

Tekst: Robert Wojnerowicz