Asset Publisher
Oferta edukacjyna nadleśnictwa
Serdecznie zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą edukacyjną. Nasze lasy stanowią idealne miejsce do prowadzenia wszelakich form zajęć edukacyjnych.
Polskie lasy są ogólnodostępne dla społeczeństwa przez cały rok i stanowią niepowtarzalne miejsce do edukacji szczególnie leśnej. Wykwalifikowana kadra leśników - ludzi otwartytch na nowe doświadczenia zawsze chętnie spotka się z każdą grupą wiekową.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa oraz zwiększającego się zapotrzebowania na obcowanie z przyrodą powstały kolenje obieky edukacyjne w nadleśnictwie. Pierwszym była Ścieżka Edukacyjna "Zatoki". Kolejnym Izba Edukacji Lreśnej na szkółce w Osinach a ostatnim Ogród Edukacji Ekologicznej przy siedzibie Nadleśnictwa Osie.
Chcąc skorzystać z zajęć na terenie nadleśnictwa zajrzyj do zakładki "Zamawianie zajęć edukacyjnych"
Chcąc spotkać się z naszymi leśnikami nie musisz zawężać swojego pobytu do tych trzech obiektów. Ciekawym miejscem do podglądania przyrody są tereny leśne leśnictwa Osie i Stara Rzeka gdzie oprócz obszarów "Zanocuj w lesie" wyznaczona została sieć szlaków Nordic Walking. Ta coraz bardziej popularna dyscyplina sportu i rekreacji znajduje w Borach Tucholskich idealne miejsce do rozwoju. Na terenie Nadleśnictwa Osie na turystów z kijkami czekają następujące szlaki:
Trasa „Grzybek" – długość 8,2 km, na terenie Leśnictwa Osie
Trasa „Zatoki"- długość 12 km, na terenie Leśnictwa Osie
Trasa „Do Piekła" – długość 3,3 km na terenie Leśnictwa Nowa Rzeka
Trasa „W Borowej Dolinie" – długość 4,2 km na terenie Leśnictwa Osie
Wszystkie trasy uzyskały aprobatę Federacji Nordic Walking oraz zostały fachowo oznakowane w terenie.
Oprócz zajęć w obiektach nadleśnicctwa istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć edukacyjnych w różnego typu placówkach oświatowych (szkołach czy przedszkolach) po wcześniejszym umówieniu takiej wizyty.
Koordynatorem wszelkich działań edukacyjnych jest pracownik nadleśnictwa – Joanna Bock
(numer telefonu 784 058 817, e-mail: joanna.bock@torun.lasy.gov.pl)
Zgodnie z Zarządzeniem nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 maja 2003 roku w sprawie wytycznych prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa w Lasach Państwowych działalność edukacyjna w nadleśnictwie prowadzona jest na podstawie dziesięcioletniego „Programu edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Osie na lata 2017 – 2026”. Dokument ten zakłada współpracę ze społeczeństwem w zakresie organizacji przedsięwzięć edukacyjnych, m.in.: festynów, konkursów, wystaw, projektów oraz zajęć edukacyjnych. Z treścią tego dokumentu można zapoznać się w załączniku.
W ramach edukacji leśnej Nadleśnictwo Osie oprócz prowadzenia zajęć edukacyjnych organizuje lub współuczestniczy w organizowaniu konkursów o tematyce związanej z lasem:
- „Jestem młodym ekologiem” – wojewódzki konkurs przyrodniczy dla szkół podstawowych,
- „Konkurs piosenki ekologicznej” – konkurs muzyczny dla szkół z powiatu świeckiego współorganizowany ze Szkołą Podstawową w Wielkim Komorsku.
- "Bory Tucholskie w oczach dziecka"- konkurs plastyczny współorganizowany z GOK Osie
Oprócz konkursów organizujemy corocznie wydarzenia edukacyjne takie jak:
- „Co huczy w lesie?” – poświęcony ochronie i biologii sów lęgowych w Polsce,
- „Społeczne sadzenie lasu” w ramach którego przedstawiciele społeczeństwa mogą zapoznać się z istotą prowadzenia gospodarki leśnej od nasionka do drzewostanu dojrzałego,
- „Pszczoły wracają do lasu”, którego tematem jest przybliżenie biologii oraz ochronie pszczół, jako głównych zapylaczy
- „Spacer z leśnikiem”, podczas którego przybliżana jest uczestnikom specyfika prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej,
- „SprzątaMy” – cykliczne powtarzane w ciągu roku akcje zbierania śmieci z terenów leśnych skierowane do różnego typu jednostek oświatowych oraz wszystkich osób, którym bliski jest problem związany z ochroną naszej polskiej przyrody.
- "SadziMy"- cykliczna akcja polegająca na rozdawaniu sadzonek drzew i krzewów leśnych do samodzielnego posadzenia
- "Choinka dla szkół" "Karma dla ptaków dla szkół"- coroczna akcja ze szkołami współpracującymi z nadleśnictwem
Ponadto w celu dotarcia do większej liczby osób z tematyką z związaną z edukacją leśną i przyrodniczą nadleśnictwo uczestniczy w różnego typu wydarzeniach, festynach czy wystawach.
Szczegóły ofert edukacyjnej:
- zajęcia z wykwalifikowaną kadrą leśną,
- OIzba edukacyjna Osiny, Ogród Edukacji Ekologicznej
- zadaszone miejsca na ognisko z kijami do kiełbas- na każdym z obiektów,
- ścieżka edukacyjna „Zatoki " z punktem widokowym na Zalew Żurski bądź przygotowanie spotkania zgodnie z wymogami odwiedzających w każdym leśnictwie nadleśnictwa,
- inne obiekty edukacyjne: szkółka leśna, obiekty małej retencji, pomniki przyrody, rezerwaty przyrody, miejsca pamięci narodowej, Zielony Punkt Kontrolny
Kontakt i umawianie zajęć:
Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie terminu zajęć z koordynatorem w nadleśnictwie, a następnie wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres: joanna.bock@torun.lasy.gov.pl.
Najlepsze grupy to do 20 osób. Jesteśmy jednak w stanie przyjąć także grupy „autokarowe", ale zajęcia w takich grupach są mniej efektywne i nie da zorganiozwać się wszystkiego rodzaju projektów edukacyjnych.
Wszystkie zajęcia Gratis !!!
Zapraszamy do Nadleśnictwa Osie