Asset Publisher
Oferta edukacjyna nadleśnictwa
Serdecznie zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą edukacyjną. Nasze lasy stanowią idealne miejsce do prowadzenia wszelakich form zajęć edukacyjnych.
Polskie lasy są ogólnodostępne dla społeczeństwa przez cały rok i stanowią niepowtarzalne miejsce do edukacji szczególnie leśnej. Wykwalifikowana kadra leśników - ludzi otwartytch na nowe doświadczenia zawsze chętnie spotka się z każdą grupą wiekową.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa oraz zwiększającego się zapotrzebowania na obcowanie z przyrodą powstały kolenje obieky edukacyjne w nadleśnictwie. Pierwszym była Ścieżka Edukacyjna "Zatoki". Kolejnym Izba Edukacji Lreśnej na szkółce w Osinach a ostatnim Ogród Edukacji Ekologicznej przy siedzibie Nadleśnictwa Osie.
Chcąc skorzystać z zajęć na terenie nadleśnictwa zajrzyj do zakładki "Zamawianie zajęć edukacyjnych"
Chcąc spotkać się z naszymi leśnikami nie musisz zawężać swojego pobytu do tych trzech obiektów. Ciekawym miejscem do podglądania przyrody są tereny leśne leśnictwa Osie i Stara Rzeka gdzie oprócz obszarów "Zanocuj w lesie" wyznaczona została sieć szlaków Nordic Walking. Ta coraz bardziej popularna dyscyplina sportu i rekreacji znajduje w Borach Tucholskich idealne miejsce do rozwoju. Na terenie Nadleśnictwa Osie na turystów z kijkami czekają następujące szlaki:
Trasa „Grzybek" – długość 8,2 km, na terenie Leśnictwa Osie
Trasa „Zatoki"- długość 12 km, na terenie Leśnictwa Osie
Trasa „Do Piekła" – długość 3,3 km na terenie Leśnictwa Nowa Rzeka
Trasa „W Borowej Dolinie" – długość 4,2 km na terenie Leśnictwa Osie
Wszystkie trasy uzyskały aprobatę Federacji Nordic Walking oraz zostały fachowo oznakowane w terenie.
Oprócz zajęć w obiektach nadleśnicctwa istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć edukacyjnych w różnego typu placówkach oświatowych (szkołach czy przedszkolach) po wcześniejszym umówieniu takiej wizyty.
Koordynatorem wszelkich działań edukacyjnych jest pracownik nadleśnictwa – Joanna Bock
(numer telefonu 784 058 817, e-mail: joanna.bock@torun.lasy.gov.pl)
Zgodnie z Zarządzeniem nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 maja 2003 roku w sprawie wytycznych prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa w Lasach Państwowych działalność edukacyjna w nadleśnictwie prowadzona jest na podstawie dziesięcioletniego „Programu edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Osie na lata 2017 – 2026”. Dokument ten zakłada współpracę ze społeczeństwem w zakresie organizacji przedsięwzięć edukacyjnych, m.in.: festynów, konkursów, wystaw, projektów oraz zajęć edukacyjnych. Z treścią tego dokumentu można zapoznać się w załączniku.
W ramach edukacji leśnej Nadleśnictwo Osie oprócz prowadzenia zajęć edukacyjnych organizuje lub współuczestniczy w organizowaniu konkursów o tematyce związanej z lasem:
- „Jestem młodym ekologiem” – wojewódzki konkurs przyrodniczy dla szkół podstawowych,
- „Konkurs piosenki ekologicznej” – konkurs muzyczny dla szkół z powiatu świeckiego współorganizowany ze Szkołą Podstawową w Wielkim Komorsku.
- "Bory Tucholskie w oczach dziecka"- konkurs plastyczny współorganizowany z GOK Osie
Oprócz konkursów organizujemy corocznie wydarzenia edukacyjne takie jak:
- „Co huczy w lesie?” – poświęcony ochronie i biologii sów lęgowych w Polsce,
- „Społeczne sadzenie lasu” w ramach którego przedstawiciele społeczeństwa mogą zapoznać się z istotą prowadzenia gospodarki leśnej od nasionka do drzewostanu dojrzałego,
- „Pszczoły wracają do lasu”, którego tematem jest przybliżenie biologii oraz ochronie pszczół, jako głównych zapylaczy
- „Spacer z leśnikiem”, podczas którego przybliżana jest uczestnikom specyfika prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej,
- „SprzątaMy” – cykliczne powtarzane w ciągu roku akcje zbierania śmieci z terenów leśnych skierowane do różnego typu jednostek oświatowych oraz wszystkich osób, którym bliski jest problem związany z ochroną naszej polskiej przyrody.
- "SadziMy"- cykliczna akcja polegająca na rozdawaniu sadzonek drzew i krzewów leśnych do samodzielnego posadzenia
- "Choinka dla szkół" "Karma dla ptaków dla szkół"- coroczna akcja ze szkołami współpracującymi z nadleśnictwem
Ponadto w celu dotarcia do większej liczby osób z tematyką z związaną z edukacją leśną i przyrodniczą nadleśnictwo uczestniczy w różnego typu wydarzeniach, festynach czy wystawach.
Szczegóły ofert edukacyjnej:
- zajęcia z wykwalifikowaną kadrą leśną,
- OIzba edukacyjna Osiny, Ogród Edukacji Ekologicznej
- zadaszone miejsca na ognisko z kijami do kiełbas- na każdym z obiektów,
- ścieżka edukacyjna „Zatoki " z punktem widokowym na Zalew Żurski bądź przygotowanie spotkania zgodnie z wymogami odwiedzających w każdym leśnictwie nadleśnictwa,
- inne obiekty edukacyjne: szkółka leśna, obiekty małej retencji, pomniki przyrody, rezerwaty przyrody, miejsca pamięci narodowej, Zielony Punkt Kontrolny
Kontakt i umawianie zajęć:
Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie terminu zajęć z koordynatorem w nadleśnictwie, a następnie wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres: joanna.bock@torun.lasy.gov.pl.
Najlepsze grupy to do 20 osób. Jesteśmy jednak w stanie przyjąć także grupy „autokarowe", ale zajęcia w takich grupach są mniej efektywne i nie da zorganiozwać się wszystkiego rodzaju projektów edukacyjnych.
Wszystkie zajęcia Gratis !!!
Zapraszamy do Nadleśnictwa Osie
Asset Publisher
Zmiany w przebiegu szlaku
Zmiany w przebiegu szlaku
Informujemy, że ze względów bezpieczeństwa zmieniono przebieg szlaku żółtego
UWAGA! Informujemy, że ze względów bezpieczeństwa (powalone, połamane drzewa stwarzające reale zagrożenie) zmienił się przebieg żółtego szlaku im. Alfonsa Hoffmanna na odcinku "Plac Zagórskiego"-"Mostek na Chłopie" (16.920 km-17.750 km; fragment trasy: Tleń-Grzybek). Obecny przebieg szlaku na tym odcinku przedstawiono na szkicu poniżej.