Webcontent-Anzeige
Program ,,Zanocuj w lesie"
Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.
To obszar, na którym możesz biwakować.
Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania
z udostępnionych na ten cel terenów.
Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności.
Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.
Miłego obcowania z lasem!
Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl , z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru,
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą,
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://osie.torun.lasy.gov.pl/regulaminy z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu,
- z czasowymi wyłączeniami /zmianami przebiegu szlaków,
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
- terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach: Koło Łowieckie nr 63 ,,Żubr” oraz kl89@pzlbydgoszcz.pl Koło Łowieckie nr 89 ,,Wda”
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres joanna.bock@torun.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
- Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
joanna.bock@torun.lasy.gov.pl Tel: 784 058 817
Nadleśnictwo Osie przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Nadleśnictwo Osie należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.
Asset Publisher
Akcja Sprzątania Świata
Akcja Sprzątania Świata
W tym roku dwie szkoły w Lipinkach i Osiu wzięły udział w akcji
W dniu 20.09 2024 r., w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Borów Tucholskich
odbyła się akcja „Sprzątanie świata”, w której wzięły udziały dzieci zarówno z przedszkola, zerówki jak i klas I –VIII łącznie 62 osoby.
Wszyscy zostali podzieleni na mniejsze grupy, gdzie wraz z wychowawcami, nauczycielami i gośćmi z nadleśnictw sprzątali wydzielone rejony.
• Przedszkole i zerówka – teren boiska szkolnego i okolice cmentarza w Lipinkach.
• Klasy I–III – trasa pod pomnik pamięci „Potyczki pod Lipinkami”.
• Klasy IV- VI – trasa na Przewodnik.
• Klasy VII – VIII – trasa Lipinki Rybno.
Zebraliśmy wiele worków śmieci, które były zostawiane przy głównych drogach, gdzie potem zostały zabrane przez pracowników nadleśnictwa. Jak co roku w akcji „Sprzątania świata” brało udział Nadleśnictwo Osie i Nadleśnictwo Dąbrowa. Nasze Nadleśnictwo reprezentowała reprezentowała inżynier nadzoru Pani Kamila Bonk – Pawlicka, a Nadleśnictwo Dąbrowa leśniczy Pan Kasper Boguski, którzy wspólnie z nami szli wyznaczonymi trasami.
Wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w worki i rękawiczki do sprzątania śmieci, które dostarczyły nadleśnictwa. Była woda do picia dla spragnionych i pyszna swojska drożdżówka.
25 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Osiu, pod opieką Pani Agnieszki Kujawa i Pani Jagody Wietrzykowskiej, posprzątali las w okolicach Osia. Zebrano 5 worków śmieci. Akcję sprzątania podsumowaliśmy przy ognisku, na ścieżce dydaktycznej "Zatoki" a pyszna kiełbasa z ogniska pozwoliła zregenerować siły przed powrotem do domu.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w akcji.