Wydawca treści Wydawca treści

Struktura własności lasów w Polsce

Las jest podstawą zachowania bioróżnorodności, stabilizuję środowisko naturalne, gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne kraju, jest miejscem korzystania przez człowieka z różnorodnych form wypoczynku, wreszcie dostarcza naturalnego, przyjaznego człowiekowi, wszechstronnego w wykorzystaniu, odnawialnego surowca, jakim jest...

         Las jest podstawą zachowania bioróżnorodności, stabilizuję środowisko naturalne, gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne kraju, jest miejscem korzystania przez człowieka z różnorodnych form wypoczynku, wreszcie dostarcza naturalnego, przyjaznego człowiekowi, wszechstronnego w wykorzystaniu, odnawialnego surowca, jakim jest drewno.
         Lasy w Polsce zajmują powierzchnię 9,1 mln ha, co stanowi 29,1% całego terytorium kraju.
         W Europie zajmujemy czwartą pozycję pod względem wielkości powierzchni lasów. Struktura własności naszych lasów daje zdecydowaną pozycję lidera Lasom Państwowym, które zarządzają nimi w imieniu Skarbu Państwa (społeczeństwa). Lasy Państwowe gospodarują na 77,8% zasobów leśnych Polski.
          Niezwykle ważne jest, że polskie lasy państwowe są ogólnodostępne dla każdego obywatela i spełniają wiele funkcji społecznych, w przeciwieństwie do lasów prywatnych, gdzie każdy właściciel może sam zdecydować o zakazie wstępu, bez podania przyczyny.

Tekst: Robert Wojnerowicz


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości

Uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości

We wtorek 6 października br. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 12 leśników i drzewiarzy związanych z Pomorzem i Kujawami, którzy 80 lat temu, wiosną 1940 r. stracili życie w Zbrodni Katyńskiej.

Podczas uroczystości uhonorowano także czterech toruńskich leśników Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Zostali wyróżnieni przez Prezydenta RP za działalność na niwie umacniania polskości, krzewienia patriotyzmu i upamiętnianie dokonań naszych przodków. Wśród tej wspaniałej czwórki nie mogło zabraknąć Pana Mariusza Deinowskiego - leśniczego leśnictwa Osie (Nadleśnictwo Osie), człowieka o wielkim sercu, człowieka zawsze pogodnego i życzliwego. Jesteśmy dumni z postawy naszego leśnika, gratulujemy honorowego odznaczenia oraz życzymy jak najwięcej, równie wielkich sukcesów.

Nadleśnictwo Osie