Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowy Plan Urządzenia Lasu

Nowy Plan Urządzenia Lasu

zaczynamy pracę nad nowym PUL

Las to bogaty ekosystem, w którym każdy element jest ważny, a pełnione przez niego funkcje – niepowtarzalne i bezcenne. Dlatego zajmowanie się nim nie może być dziełem przypadku, lecz przemyślaną, długofalową strategią. Taką strategię zapisujemy w planach urządzenia lasu (PUL), sporządzanych dla każdego nadleśnictwa indywidualnie na kolejne  lata. Pozwala ona realizować działania , które wspierają wszystkie funkcje lasu.

Ze względu na wagę dokumentu, jakim jest każdy plan urządzenia lasu, w ramach partycypacji społecznych i konsultacji projektu tego dokumentu, informujemy, że przystępujemy do prac nad Planem Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Osie na lata 2027-2036.

W związku z powyższym, zapraszamy wszystkich zainteresowanych z terenu Nadleśnictwa Osie do udziału w pracach w ramach zespołu lokalnej współpracy (ZLW), który jest powołany przy nadleśnictwie. Państwa zdanie wyrażone w trakcie kolejnych spotkań, a wdrożone w opracowywane dokumenty, niewątpliwie przyczyni się do jeszcze większych korzyści dla lasu i dla ludzi.

Do zadań członków zespołów lokalnej współpracy (ZLW) należy:

  1. Udział w naradzie urządzeniowej (o terminie narady nadleśnictwo poinformuje
    z 30-dniowym wyprzedzeniem)
  2. Przygotowanie w terminie do 14 dni od daty narady urządzeniowej pisemnej opinii na temat:
  1. przedstawionych założeń do projektu Planu Urządzenia Lasu;
  2. propozycji wyróżnienia obszarów o szczególnym znaczeniu dla lokalnej społeczności;
  3. potrzeb w zakresie zagospodarowania turystycznego;
  1. Wyróżnienie lasów oddziaływania społecznego – wspólnie z leśnikami i innymi stronami pracującymi nad projektem Planem Urządzenia Lasu;
  2. Udział w naradzie projektu planu urządzenia lasu oraz przedstawienie opinii do projektu PUL.

Serdecznie zapraszamy do członkostwa w zespole lokalnej współpracy (ZLW) i kontaktu z Nadleśnictwem Osie Liczymy na Państwa zdanie w sprawie lasów naszego regionu.