Wydawca treści
Mechaniczne pozyskanie drewna
Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny) zrywa to drewno czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do...
Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny) zrywa to drewno, czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do miejsca składowania (droga leśna, skraj lasu). Forwarder wyposażony jest w specjalny żuraw, którym drewno jest chwytane i układane pomiędzy kłonicami zintegrowanej naczepy.
Maszyny te cechuje duża wydajność oraz co najważniejsze - jest to bezpieczniejsza metoda pozyskania drewna. Kabina jest specjalnie wzmocniona, nie występują drgania (jak w przypadku pracy z pilarką) a operator nie ma bezpośredniego kontaku ze ścinanym drzewem. W porównaniu z tradycyjnymi metodami pozyskania drewna jest też bardziej ekologiczny. Zmniejszone są uszkodzenia innych drzew i gleby oraz emisja spalin na jednostkę ładunku. Zdecydowanie lepsze są warunki i bezpieczeństwo pracy. Kabiny maszyn są klimatyzowane i odpowiednio wyciszone. obrotowa kabina daje znakomitą widoczność na głowicę i obrabiany produkt, specjalny system AutoLev służy do poziomowania kabiny.
Tekst: Robert Wojnerowicz
Najnowsze aktualności
Posadź drzewo z Prezydentem RP i leśnikami
Posadź drzewo z Prezydentem RP i leśnikami
Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października. Na wielkie narodowe sadzenie drzew w roku poprzedzającym stulecie istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali milion sadzonek. Będzie je można otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.
Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY będzie miał miejsce we wtorek 3 października na terenie Nadleśnictwa Suchedniów (RDLP w Radomiu). Tam drzewa będzie sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania.
– Po raz piąty rusza akcja #sadziMY. Jak co roku bierzemy w niej udział i serdecznie do tego zachęcamy – mówi prezydent.
Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Leśnicy będą je rozdawać w poniedziałek i wtorek 2 i 3 października między 9.00 a 15.00. Stoiska z sadzonkami będzie można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.
Jak podkreśla Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych: - Lasów nigdy nie jest za dużo. Sumiennie realizujemy założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, czyli tworzymy warunki do zwiększenia lesistości Polski do 33 proc. w 2050 r. Dążymy do tego, by Polska była jeszcze bardziej zielona. Dla dobra przyrody, dla komfortu życia Polaków, dla rozwoju naszej gospodarki.
Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.
W siedzibach nadleśnictw nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu leśnicy będą rozdawać sadzonki w dniach 2-3 października br. (poniedziałek, wtorek) w godzinach 09:00-15:00.
Po sadzonkę do Nadleśnictwa Osie możesz zglosić się w poniedziałek 2.10.2023 do siedziby Szkółki Osiny a we wtorek 3.10.2023r przyjść do siedziby Nadleśnictwa Osie.