Wydawca treści Wydawca treści

Mechaniczne pozyskanie drewna

Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny) zrywa to drewno czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do...

          Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny)  zrywa to drewno, czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do miejsca składowania (droga leśna, skraj lasu). Forwarder wyposażony jest w specjalny żuraw, którym drewno jest chwytane i układane pomiędzy kłonicami zintegrowanej naczepy.

          Maszyny te cechuje duża wydajność oraz co najważniejsze - jest to bezpieczniejsza metoda pozyskania drewna. Kabina jest specjalnie wzmocniona, nie występują drgania (jak w przypadku pracy z pilarką) a operator nie ma bezpośredniego kontaku ze ścinanym drzewem. W porównaniu z tradycyjnymi metodami pozyskania drewna jest też bardziej ekologiczny. Zmniejszone są uszkodzenia innych drzew i gleby oraz emisja spalin na jednostkę ładunku. Zdecydowanie lepsze są warunki i bezpieczeństwo pracy. Kabiny maszyn są klimatyzowane i odpowiednio wyciszone. obrotowa kabina daje znakomitą widoczność na głowicę i obrabiany produkt, specjalny system AutoLev służy do poziomowania kabiny.

 

Tekst: Robert Wojnerowicz

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lasy Państwowe przeznaczą dwa miliony złotych na walkę z epidemią

Lasy Państwowe przeznaczą dwa miliony złotych na walkę z epidemią

Minister Środowiska wyszedł z inicjatywą zaangażowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe do wsparcia szpitali w walce z epidemią koronawirusa.

PGL Lasy Państwowe podjęło decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego dla polskiej Służby Zdrowia. Walka z pandemią COVID-19 jest szczególnie trudnym wyzwaniem dla wszystkich pracodawców, pracowników, a w szczególności dla systemu ochrony zdrowia. Na ten cel Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych po konsultacji z dyrektorami regionalnymi LP, wyraziła wolę przekazania wsparcia w wysokości 2 mln zł z przeznaczeniem, m.in. na zakup respiratorów do szpitali znajdujących się na terenie danej regionalnej dyrekcji.

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie epidemii, każda okazana pomoc jest dużym wsparciem. Za dwa miliony złotych można zakupić szereg  potrzebnych teraz środków do ratowania zdrowia i życia. Polska Służba Zdrowia codziennie walczy o ludzkie życie. Dziękuję wszystkim, którzy włączają się w walkę z epidemią – podkreślił minister środowiska Michał Woś.

Udzielenie wsparcia finansowego przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych na zwalczanie epidemii, możliwe jest bez rezygnacji z realizacji zadań w zakresie gospodarki leśnej. Ponadto Lasy Państwowe zgłaszają gotowość do dalszej pomocy, poprzez udostępnienie ośrodków wypoczynkowo-szkoleniowych, znajdujących się na terenie jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych. Jest to akt wsparcia i solidarności leśników z Państwem Polskim.

Udział Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu w ogólnej kwocie wsparcia walki z koronawirusem wyniósł 370 tys. zł.

Kujawsko-pomorscy leśnicy postanowili przeznaczyć darowiznę na zakup respiratora dla Szpitala Zakaźnego w Bydgoszczy oraz na zakup ambulansu dla Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach.

Ponadto, Szpitale Zakaźne w Toruniu i Grudziądzu oraz Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, a także NZOZ Nowy szpital Sp. Z o. o. w Świeciu nad Wisłą otrzymają od leśników wsparcie na zakup środków ochrony osobistej.

Pamiętamy również jak ważna jest szybka diagnostyka w kierunku wykrycia wirusa, stąd postanowiliśmy również wesprzeć Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bydgoszczy, przeznaczając darowiznę na środki ochrony osobistej zespołów mobilnych pobierających wymazy do testów. – powiedział Bartosz Michał Bazela, dyrektor RDLP w Toruniu - Nie zapominamy o żołnierzach 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pomagają ludziom przetrwać czas kwarantanny. Dla nich przeznaczyliśmy darowiznę na zakup środków ochrony osobistej.

Dziękujemy wszystkim służbom za ich pracę w tym trudnym czasie! – podsumował dyrektor Bazela.