Wydawca treści Wydawca treści

Mechaniczne pozyskanie drewna

Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny) zrywa to drewno czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do...

          Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny)  zrywa to drewno, czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do miejsca składowania (droga leśna, skraj lasu). Forwarder wyposażony jest w specjalny żuraw, którym drewno jest chwytane i układane pomiędzy kłonicami zintegrowanej naczepy.

          Maszyny te cechuje duża wydajność oraz co najważniejsze - jest to bezpieczniejsza metoda pozyskania drewna. Kabina jest specjalnie wzmocniona, nie występują drgania (jak w przypadku pracy z pilarką) a operator nie ma bezpośredniego kontaku ze ścinanym drzewem. W porównaniu z tradycyjnymi metodami pozyskania drewna jest też bardziej ekologiczny. Zmniejszone są uszkodzenia innych drzew i gleby oraz emisja spalin na jednostkę ładunku. Zdecydowanie lepsze są warunki i bezpieczeństwo pracy. Kabiny maszyn są klimatyzowane i odpowiednio wyciszone. obrotowa kabina daje znakomitą widoczność na głowicę i obrabiany produkt, specjalny system AutoLev służy do poziomowania kabiny.

 

Tekst: Robert Wojnerowicz

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kolejna EKO inwestycja w Nadleśnictwie Osie

Kolejna EKO inwestycja w Nadleśnictwie Osie

Instalacja paneli fotowoltaicznych w ogrodzie edukacyjnym Nadleśnictwa Osie

W grudniu 2020 roku zamontowano 99 szt. paneli fotowoltaicznych w ogrodzie edukacyjnym przy budynku Nadleśnictwa Osie. Celem instalacji fotowoltaicznej jest produkcja energii elektrycznej dla zaspokojenia potrzeb zużycia energii całego budynku biurowego Nadleśnictwa Osie w ciągu roku kalendarzowego. To już druga taka inwestycja. Panele dają moc 36,63 Kw. Planuje się zamontowanie  dodatkowych paneli w celach ogrzewania budynku nadleśnictwa, a także zasilania samochodu elektrycznego.