Wydawca treści Wydawca treści

Mechaniczne pozyskanie drewna

Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny) zrywa to drewno czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do...

          Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny)  zrywa to drewno, czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do miejsca składowania (droga leśna, skraj lasu). Forwarder wyposażony jest w specjalny żuraw, którym drewno jest chwytane i układane pomiędzy kłonicami zintegrowanej naczepy.

          Maszyny te cechuje duża wydajność oraz co najważniejsze - jest to bezpieczniejsza metoda pozyskania drewna. Kabina jest specjalnie wzmocniona, nie występują drgania (jak w przypadku pracy z pilarką) a operator nie ma bezpośredniego kontaku ze ścinanym drzewem. W porównaniu z tradycyjnymi metodami pozyskania drewna jest też bardziej ekologiczny. Zmniejszone są uszkodzenia innych drzew i gleby oraz emisja spalin na jednostkę ładunku. Zdecydowanie lepsze są warunki i bezpieczeństwo pracy. Kabiny maszyn są klimatyzowane i odpowiednio wyciszone. obrotowa kabina daje znakomitą widoczność na głowicę i obrabiany produkt, specjalny system AutoLev służy do poziomowania kabiny.

 

Tekst: Robert Wojnerowicz

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Eko inwestycja w Nadleśnictwie Osie

Eko inwestycja w Nadleśnictwie Osie

Nadleśnictwo Osie stawia na odnawialne źródła energii do zasilania obiektów służących gospodarce leśnej. Na pierwszy ogień poszedł dach budynku administracyjnego Szkółki Leśnej w Osinach. Dzięki zamontowaniu na nim aż 63 paneli o łącznej mocy 20,79 kW brutto, dotychczas udaje się w pełni pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną kancelarii leśnictwa i szkółki, izby edukacyjnej wraz ze wspomagającym ogrzewaniem na podczerwień. Czystą energię wykorzystują też pompy deszczowni służącej do nawadniania sadzonek drzew leśnych, które wykorzystamy nie tylko do własnych potrzeb ale również wesprzemy nimi nadleśnictwa dotknięte klęską huraganu w roku 2017.
Inwestycja, która już dziś przynosi ogromne korzyści środowisku naturalnemu, w przyszłości przyniesie nam również korzyści finansowe w postaci oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Na chwilę obecną nasza instalacja z ogniw fotowoltaicznych wyprodukowała od 20 lutego do 22 lipca 2020 r. - 11,28 megawatów.

 

 

Tekst i foto: D. Warzyński