Wydawca treści Wydawca treści

Mechaniczne pozyskanie drewna

Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny) zrywa to drewno czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do...

          Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny)  zrywa to drewno, czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do miejsca składowania (droga leśna, skraj lasu). Forwarder wyposażony jest w specjalny żuraw, którym drewno jest chwytane i układane pomiędzy kłonicami zintegrowanej naczepy.

          Maszyny te cechuje duża wydajność oraz co najważniejsze - jest to bezpieczniejsza metoda pozyskania drewna. Kabina jest specjalnie wzmocniona, nie występują drgania (jak w przypadku pracy z pilarką) a operator nie ma bezpośredniego kontaku ze ścinanym drzewem. W porównaniu z tradycyjnymi metodami pozyskania drewna jest też bardziej ekologiczny. Zmniejszone są uszkodzenia innych drzew i gleby oraz emisja spalin na jednostkę ładunku. Zdecydowanie lepsze są warunki i bezpieczeństwo pracy. Kabiny maszyn są klimatyzowane i odpowiednio wyciszone. obrotowa kabina daje znakomitą widoczność na głowicę i obrabiany produkt, specjalny system AutoLev służy do poziomowania kabiny.

 

Tekst: Robert Wojnerowicz

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KOMUNIKAT DYREKTORA RDLP W TORUNIU

KOMUNIKAT DYREKTORA RDLP W TORUNIU

Toruń, dnia 25.03.2020 r.

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,

zgodnie z zaleceniami administracji rządowej dotyczącymi walki z koronawirusem każdy z nas powinien w maksymalnym stopniu ograniczyć przemieszczanie się i pozostać w domu. W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania społeczeństwa pobytem w lesie. W związku z tym osoby, które jednak zdecydują się na wyjście do lasu, powinny zachowywać się w taki sposób, aby nie narażać siebie i innych na zakażenie.

Mając na uwadze potrzeby społeczne, leśnicy Kujawsko-pomorscy nie ograniczają możliwości przebywania w lesie. Lasy są dla Państwa otwarte, tak jak to było dotychczas, jednak korzystanie z nich w tym szczególnym czasie powinno odbywać się w sposób gwarantujący nam wszystkim bezpieczeństwo.

Apelujemy, aby w trakcie pobytu w lesie stosować się do wytycznych w zakresie korzystania z miejsc postoju, parkingów, ścieżek edukacyjnych oraz wież i tarasów widokowych. Prosimy również o unikanie miejsc, w których nadmiernie gromadzą się ludzie. Zagrożenie ze strony wirusa SARS-CoV-2 zmusza nas do zmiany wielu zachowań, do których byliśmy przyzwyczajeni.

Apelujemy, aby nie pozostawiać śmieci i zadbać o to, by wszystko, co zabraliśmy ze sobą do lasu, wróciło z nami do domu. Pamiętajmy także o tym, aby nie stwarzać sytuacji grożących pożarem lasu. W okresie wiosennym, to zagrożenie jest największe!

Teraz bardziej niż kiedykolwiek doceniamy las i to, że możemy z niego korzystać. Tylko od nas zależy, czy będziemy w nim bezpieczni.

Z poważaniem
z upoważnienia
Ireneusz Norbert Jałoza
Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej
Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
w Toruniu