Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Urządzanie lasu Jest częścią leśnej działalności polegającej na organizacji gospodarki leśnej w taki sposób, aby las spełniał wszystkie oczekiwane funkcje i realizował zaplanowane zadania. W ramach urządzania lasu opracowuje się najważniejszy dla każdego nadleśnictwa dokument – plan urządzenia lasu. Każdy taki plan jest sporządzony na 10 lat i zatwierdzany przez ministra środowiska. Plan urządzenia lasu zawiera szczegółowy opis stanu lasu, określa najważniejsze jego funkcje i zadania, które muszą w ciągu 10 lat wykonać leśnicy...

Urządzanie lasu

Jest częścią leśnej działalności polegającej na organizacji gospodarki leśnej w taki sposób, aby las spełniał wszystkie oczekiwane funkcje i realizował zaplanowane zadania.

W ramach urządzania lasu opracowuje się najważniejszy dla każdego nadleśnictwa dokument – plan urządzenia lasu. Każdy taki plan jest sporządzony na 10 lat i zatwierdzany przez ministra środowiska. Plan urządzenia lasu zawiera szczegółowy opis stanu lasu, określa najważniejsze jego funkcje i zadania, które muszą w ciągu 10 lat wykonać leśnicy.
Jednym z najważniejszych elementów planu jest tzw. Rozmiar pozyskania, który określa ile w ciągu 10 lat nadleśnictwo może wyciąć drewna i na jakich powierzchniach. Rozmiar pozyskania jest tak ustalany, aby był zawsze niższy od ilości drewna, która przyrasta w tym samym czasie. Gwarantuje to stały wzrost zasobów drewna w każdym nadleśnictwie oraz wzrost średniego wieku. W naszym nadleśnictwie obecnie średni wiek drzewostanów wynosi 69 lat, podczas gdy poprzednio, w 2007 roku wynosił 65 lat, a jeszcze wcześniej tj. w 1996 roku, wynosił 60 lat.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowy dojazd pożarowy w Leśnictwie Nowa Huta

Nowy dojazd pożarowy w Leśnictwie Nowa Huta

W dniu 26 czerwca dokonano końcowego odbioru inwestycji polegającej na budowie ponad 3 kilometrowej drogi leśnej, przecinającej główny kompleks leśny w Nadleśnictwie.

Nawierzchnia drogi wykonana została w ponad dziewięćdziesięciu  procentach przez pracowników  Nadleśnictwa Osie z wykorzystaniem własnego sprzętu i zapewnia możliwość łatwego przejazdu najcięższym wozom bojowym straży pożarnej. Przygotowanie dokumentacji i odpowiednich uzgodnień i zezwoleń trwały kilka miesięcy, co wynikało z położenia placu budowy w obszarze Natura 2000 „Bory Tucholskie". Prace budowlane trwały od października 2019 roku, a dzięki zaangażowaniu naszych pracowników i sprzętu udało nam się obniżyć koszt inwestycji o prawie 56 procent.

Efektem zrealizowanego przedsięwzięcia jest znaczna poprawa parametrów technicznych
i użytkowych drogi, co pozwoliło na stworzenie odpowiednich warunków transportowych dla wywozu drewna z kompleksów leśnych bez względu na porę roku oraz dla prowadzenia akcji gaszenia pożarów kompleksów leśnych.

Wybudowana droga leśna znajduje się w nowo opracowanej docelowej sieci drogowej Nadleśnictwa Osie i stanowi dojazd pożarowy nr 21.

 

 

 Tekst: D. Warzyński

Zdjęcia: S. Sławiński