Wydawca treści
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Najnowsze aktualności
Pierwsze plenerowe stoisko edukacyjne
Pierwsze plenerowe stoisko edukacyjne
Rozpoczynamy sezon naszych stoisk edukacyjnych w różnych zakątkach nadleśnictwa
W ubiegłą sobotę nasza koleżanka Ola zainicjowała sezon stoisk edukacyjnych, które organizujemy przy okazji różnego rodzaju wydarzeń lokalnych. Tym razem było to Sołectwo Osiny i tamtejszy festyn czerwcowy. Nasza koleżanka Ola oprócz opowiadania o lasach Nadleśnictwa Osie przeprowadziła quiz z nagrodami- oczywiście z wiedzy leśnej, pokazywała jak zmierzyć drzewo czy przekazywała wiele ciekawostek związanych ze zwierzętami naszych lasów. W związku z tym, że wielką pasją Oli jest ochrona gatunkowa zwierząt zna wiele tajników życia leśnych mieszkańców. Chętni mogli wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie w naszej drewnianej ramce. Gdzie będzie można nas spotkać w najbliższym czasie? Pewnie na pikniku w Osiu na początku lipca. Będziemy informować.