Wydawca treści Wydawca treści

Oferta turystyczna Nadleśnictwa Osie

Naszym zadaniem jest przygotowanie turystyczne w taki sposób, aby było w nich miejsce dla zwierząt, turystów i gospodarki leśnej. W tym celu:

-  udostępniliśmy dla ruchu kołowego część dróg leśnych, a przy nich zlokalizowaliśmy blisko 40 miejsc postoju pojazdów,

- wytyczyliśmy 5 tras do uprawiania Nordic Walkingu,

- wspólnie z Lokalną Organizacją Turystyczną na północy nadleśnictwa od Błędna do Nowego- wytyczyliśmy szlak konny,

-  PTTK wytyczyło nam 6 szlaków pieszych oraz 2 rowerowe,

- wyznaczyliśmy miejsce biwakowania wraz z miejscem na ognisko,

- przebudowaliśmy ścieżkę dydaktyczną ,,Zatoki” do celów edukacyjnych,

-  wybudowaliśmy ogród edukacji ekologicznej,

- wyznaczyliśmy obszar pilotażowy bushcraft & survival na terenach leśnictw: Osie, Nowa Rzeka oraz Stara Rzeka;

Dużą atrakcją turystyczną są liczne jeziora. Miejscem wypoczynku są jeziora Radodzież, Łąkosz oraz Jezioro Czarne. Wyjątkowo ciekawym zbiornikiem jest Zalew Żur- ponad 400 ha sztuczne jezioro, które powstało w latach dwudziestych XX w. Nie można także zapomnieć o licznie odbywających się spływach kajakowych rzeką Wdą.

 

Zapytania, uwagi i wnioski można składać pod adresem e-mail osie@torun.lasy.gov.pl lub pod nr telefonu +48 52 33 29 503.

 

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Informacja o zabiegu ratowniczym przeciwko brudnicy mniszce

Informacja o zabiegu ratowniczym przeciwko brudnicy mniszce

Nadleśnictwo Osie informuje, że w dniach od 16.05. do 31.05.2024 r. na terenach leśnych gmin: Osie oraz Warlubie, w leśnictwach: Nowa Rzeka, Stara Rzeka i Nowa Huta (dokładny obszar w załączniku graficznym) będzie wykonany agrolotniczy zabieg ratowniczy przeciwko brudnicy mniszce (Lymantria monacha L.).

Na czas zabiegu Nadleśniczy Nadleśnictwa Osie wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu (podstawa prawna: ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach, t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 530).

Na podstawie materiałów prognostycznych zebranych jesienią 2023 roku stwierdzono wysokie zagrożenie dla drzewostanów sosnowych ze strony brudnicy mniszki. Badania liczebności gąsienic w koronach drzew wykonane wiosną bieżącego roku potwierdziły utrzymujące się zagrożenie, co stanowiło podstawę podjęcia decyzji o wykonaniu zabiegu ratowniczego.

Zabieg zostanie wykonany przy użyciu środka ochrony roślin Foray 76B, który ma charakter biologiczny (ciecz zawiera bakterię Bacillus turingensis, która wpływa na gąsienice brudnicy mniszki). Dawka środka wynosi 2,5 litra na 1 hektar lasu. Środek jest nieszkodliwy dla pszczół.

Brudnica mniszka jest jednym z najczęściej pojawiających się i najgroźniejszych dla lasów owadów. Cechuje ją wysoka rozrodczość, która w sprzyjających warunkach prowadzi do masowego pojawu owadów (gradacji). Żerujące gąsienice uszkadzają igły drzew, w wyniku czego następuje utrata aparatu asymilacyjnego, która może doprowadzić do zamarcia drzewostanu.