Wydawca treści Wydawca treści

Oferta turystyczna Nadleśnictwa Osie

Naszym zadaniem jest przygotowanie turystyczne w taki sposób, aby było w nich miejsce dla zwierząt, turystów i gospodarki leśnej. W tym celu:

-  udostępniliśmy dla ruchu kołowego część dróg leśnych, a przy nich zlokalizowaliśmy blisko 40 miejsc postoju pojazdów,

- wytyczyliśmy 5 tras do uprawiania Nordic Walkingu,

- wspólnie z Lokalną Organizacją Turystyczną na północy nadleśnictwa od Błędna do Nowego- wytyczyliśmy szlak konny,

-  PTTK wytyczyło nam 6 szlaków pieszych oraz 2 rowerowe,

- wyznaczyliśmy miejsce biwakowania wraz z miejscem na ognisko,

- przebudowaliśmy ścieżkę dydaktyczną ,,Zatoki” do celów edukacyjnych,

-  wybudowaliśmy ogród edukacji ekologicznej,

- wyznaczyliśmy obszar pilotażowy bushcraft & survival na terenach leśnictw: Osie, Nowa Rzeka oraz Stara Rzeka;

Dużą atrakcją turystyczną są liczne jeziora. Miejscem wypoczynku są jeziora Radodzież, Łąkosz oraz Jezioro Czarne. Wyjątkowo ciekawym zbiornikiem jest Zalew Żur- ponad 400 ha sztuczne jezioro, które powstało w latach dwudziestych XX w. Nie można także zapomnieć o licznie odbywających się spływach kajakowych rzeką Wdą.

 

Zapytania, uwagi i wnioski można składać pod adresem e-mail osie@torun.lasy.gov.pl lub pod nr telefonu +48 52 33 29 503.

 

 

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Gospodarka łowiecka

Gospodarka łowiecka

Gospodarka łowiecka w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Osie prowadzona jest w 5 obwodach łowieckich. Dla każdego obwodu łowieckiego nadleśnictwo zatwierdza roczne plany łowieckie. Dla Ośrodka Hodowli Zwierzyny Dąbrowa roczne plany łowieckie zatwierdza dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

 Gospodarka łowiecka w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Osie prowadzona jest w 5 obwodach łowieckich. Dla każdego obwodu łowieckiego nadleśnictwo zatwierdza roczne plany łowieckie. Dla Ośrodka Hodowli Zwierzyny Dąbrowa roczne plany łowieckie zatwierdza dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Koniec zimy i początek wiosny to czas, w którym byki jelenia zrzucają poroże po to, aby  w kolejnym roku wyrosło na głowie nowe-bardziej okazałe. Wielkość i kształt poroża świadczy o wieku i sile samca, choć duży wpływ ma tu obfitość i jakość bazy pokarmowej. Jest ono wykorzystywane jako atrybut i oręż w walce o samice w okresie godów ( zwanych u jeleni rykowiskiem). W ten sposób natura daje gwarancję, że tylko zdrowe i najsilniejsze osobniki będą przekazywać swoje geny następnym pokoleniom.
   Poroże są to wyrostki kostne na stałych podstawach w postaci guzów zwanych możdżeniami. Po odpadnięciu poroża możdżenie pokrywają się silnie ukrwioną skórą i bardzo szybko narasta tkanka kostna tworząca nowe poroże pokryte skórą zwaną scypułem. Proces ten trwa do 4 m-cy, po czym w pełni wykształcone, zrogowaciałe poroże jest oczyszczane  z martwego już scypułu przez wycieranie o krzewy, gałęzie i drzewa. Jest to moment, w którym poroże nabiera charakterystycznej barwy i ujawnia się bardzo ciekawa i zróżnicowana faktura.
    Podobny schemat występuje u większości jeleniowatych z małym przesunięciem w czasie. Jako pierwsze poroże zrzucane jest przez łosie (styczeń-luty ) następnie przez jelenie i daniele ( marzec-kwiecień), sarny natomiast zrzucają swoje parostki w okresie późno jesiennym. Jest taka prawidłowość, że osobniki o największym porożu pozbywają się „ciężaru" jako pierwsze, gdyż potrzebują więcej czasu na odbudowę oręża.
    Poroże oprócz tego, że jest trofeum myśliwskim, to jest używane do wyrobu rozmaitych  ozdób, mebli, żyrandoli i innych przedmiotów cenionych przez koneserów. Dlatego zrzuty są poszukiwanym surowcem i w okresie wiosennym dużo osób próbuje znaleźć poroże spędzając całe dni w lesie. Korzyść materialna jest niczym w porównaniu z satysfakcją ze znalezienia trofeum.
     Należy pamiętać, że w trakcie wycieczek do lasy nie wolno wchodzić w uprawy i ostoje zwierzyny oraz miejsca, gdzie prowadzone są prace związane z pozyskaniem drewna.