Wydawca treści
Oferta edukacjyna nadleśnictwa
Serdecznie zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą edukacyjną. Nasze lasy stanowią idealne miejsce do prowadzenia wszelakich form zajęć edukacyjnych.
Polskie lasy są ogólnodostępne dla społeczeństwa przez cały rok i stanowią niepowtarzalne miejsce do edukacji szczególnie leśnej. Wykwalifikowana kadra leśników - ludzi otwartytch na nowe doświadczenia zawsze chętnie spotka się z każdą grupą wiekową.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa oraz zwiększającego się zapotrzebowania na obcowanie z przyrodą powstały kolenje obieky edukacyjne w nadleśnictwie. Pierwszym była Ścieżka Edukacyjna "Zatoki". Kolejnym Izba Edukacji Lreśnej na szkółce w Osinach a ostatnim Ogród Edukacji Ekologicznej przy siedzibie Nadleśnictwa Osie.
Chcąc skorzystać z zajęć na terenie nadleśnictwa zajrzyj do zakładki "Zamawianie zajęć edukacyjnych"
Chcąc spotkać się z naszymi leśnikami nie musisz zawężać swojego pobytu do tych trzech obiektów. Ciekawym miejscem do podglądania przyrody są tereny leśne leśnictwa Osie i Stara Rzeka gdzie oprócz obszarów "Zanocuj w lesie" wyznaczona została sieć szlaków Nordic Walking. Ta coraz bardziej popularna dyscyplina sportu i rekreacji znajduje w Borach Tucholskich idealne miejsce do rozwoju. Na terenie Nadleśnictwa Osie na turystów z kijkami czekają następujące szlaki:
Trasa „Grzybek" – długość 8,2 km, na terenie Leśnictwa Osie
Trasa „Zatoki"- długość 12 km, na terenie Leśnictwa Osie
Trasa „Do Piekła" – długość 3,3 km na terenie Leśnictwa Nowa Rzeka
Trasa „W Borowej Dolinie" – długość 4,2 km na terenie Leśnictwa Osie
Wszystkie trasy uzyskały aprobatę Federacji Nordic Walking oraz zostały fachowo oznakowane w terenie.
Oprócz zajęć w obiektach nadleśnicctwa istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć edukacyjnych w różnego typu placówkach oświatowych (szkołach czy przedszkolach) po wcześniejszym umówieniu takiej wizyty.
Koordynatorem wszelkich działań edukacyjnych jest pracownik nadleśnictwa – Joanna Bock
(numer telefonu 784 058 817, e-mail: joanna.bock@torun.lasy.gov.pl)
Zgodnie z Zarządzeniem nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 maja 2003 roku w sprawie wytycznych prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa w Lasach Państwowych działalność edukacyjna w nadleśnictwie prowadzona jest na podstawie dziesięcioletniego „Programu edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Osie na lata 2017 – 2026”. Dokument ten zakłada współpracę ze społeczeństwem w zakresie organizacji przedsięwzięć edukacyjnych, m.in.: festynów, konkursów, wystaw, projektów oraz zajęć edukacyjnych. Z treścią tego dokumentu można zapoznać się w załączniku.
W ramach edukacji leśnej Nadleśnictwo Osie oprócz prowadzenia zajęć edukacyjnych organizuje lub współuczestniczy w organizowaniu konkursów o tematyce związanej z lasem:
- „Jestem młodym ekologiem” – wojewódzki konkurs przyrodniczy dla szkół podstawowych,
- „Konkurs piosenki ekologicznej” – konkurs muzyczny dla szkół z powiatu świeckiego współorganizowany ze Szkołą Podstawową w Wielkim Komorsku.
- "Bory Tucholskie w oczach dziecka"- konkurs plastyczny współorganizowany z GOK Osie
Oprócz konkursów organizujemy corocznie wydarzenia edukacyjne takie jak:
- „Co huczy w lesie?” – poświęcony ochronie i biologii sów lęgowych w Polsce,
- „Społeczne sadzenie lasu” w ramach którego przedstawiciele społeczeństwa mogą zapoznać się z istotą prowadzenia gospodarki leśnej od nasionka do drzewostanu dojrzałego,
- „Pszczoły wracają do lasu”, którego tematem jest przybliżenie biologii oraz ochronie pszczół, jako głównych zapylaczy
- „Spacer z leśnikiem”, podczas którego przybliżana jest uczestnikom specyfika prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej,
- „SprzątaMy” – cykliczne powtarzane w ciągu roku akcje zbierania śmieci z terenów leśnych skierowane do różnego typu jednostek oświatowych oraz wszystkich osób, którym bliski jest problem związany z ochroną naszej polskiej przyrody.
- "SadziMy"- cykliczna akcja polegająca na rozdawaniu sadzonek drzew i krzewów leśnych do samodzielnego posadzenia
- "Choinka dla szkół" "Karma dla ptaków dla szkół"- coroczna akcja ze szkołami współpracującymi z nadleśnictwem
Ponadto w celu dotarcia do większej liczby osób z tematyką z związaną z edukacją leśną i przyrodniczą nadleśnictwo uczestniczy w różnego typu wydarzeniach, festynach czy wystawach.
Szczegóły ofert edukacyjnej:
- zajęcia z wykwalifikowaną kadrą leśną,
- OIzba edukacyjna Osiny, Ogród Edukacji Ekologicznej
- zadaszone miejsca na ognisko z kijami do kiełbas- na każdym z obiektów,
- ścieżka edukacyjna „Zatoki " z punktem widokowym na Zalew Żurski bądź przygotowanie spotkania zgodnie z wymogami odwiedzających w każdym leśnictwie nadleśnictwa,
- inne obiekty edukacyjne: szkółka leśna, obiekty małej retencji, pomniki przyrody, rezerwaty przyrody, miejsca pamięci narodowej, Zielony Punkt Kontrolny
Kontakt i umawianie zajęć:
Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie terminu zajęć z koordynatorem w nadleśnictwie, a następnie wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres: joanna.bock@torun.lasy.gov.pl.
Najlepsze grupy to do 20 osób. Jesteśmy jednak w stanie przyjąć także grupy „autokarowe", ale zajęcia w takich grupach są mniej efektywne i nie da zorganiozwać się wszystkiego rodzaju projektów edukacyjnych.
Wszystkie zajęcia Gratis !!!
Zapraszamy do Nadleśnictwa Osie
Najnowsze aktualności
Ślad węglowy Lasów Państwowych policzony
Ślad węglowy Lasów Państwowych policzony
Po raz pierwszy w historii swojego istnienia Lasy Państwowe obliczyły ilość emitowanych przez organizację gazów cieplarnianych. Wiedza ta pozwoli podjąć działania ograniczające emisje.
Inwentaryzacja, zrealizowana w ramach projektu rozwojowego Lasy Węglowe, objęła tzw. zakresy 1 i 2 raportowania śladu węglowego i obejmuje rok 2023 r. Zakres 1 obejmuje emisje bezpośrednie powstałe w wyniku spalania paliw w pojazdach, budynkach, urządzeniach i narzędziach, które są własnością Lasów Państwowych lub nad którymi sprawują one bezpośredni nadzór, a także emisje pochodzące z klimatyzacji. W zakres 2 wchodzą z kolei emisje pośrednie, które nie są wytwarzane na terenie organizacji, ale powstają w wyniku produkcji energii elektrycznej i ciepła przez Lasy Państwowe kupowanych i zużywanych.
Zgodnie z przeprowadzonymi kalkulacjami całkowity ślad węglowy Lasów Państwowych w roku 2023 wyniósł 65 440,2 ton CO2e (ekwiwalentu CO2 w ujęciu market-based). Określenie market-based oznacza, że jest to ilość emisji obliczona na podstawie wskaźnika emisyjności publikowanego przez konkretnego sprzedawcę energii. W ujęciu location-based (czyli na podstawie średniego wskaźnika emisyjności dla Polski, który przedstawia faktyczną wielkość emisji powstałych na terenie kraju, publikowanego przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami) ślad węglowy Lasów Państwowych w ubiegłym roku wyniósł 60 615,7 ton CO2e.
- Znajomość wielkości tych emisji oraz miejsc ich powstawania jest kluczowa dla podjęcia działań, które pozwolą je zredukować, a tym samym zmniejszyć niekorzystny wpływ na klimat – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Choć nie mamy obowiązku raportowania emisji wytwarzanych gazów cieplarnianych, to powinniśmy wprowadzać najlepsze praktyki, nie tylko w gospodarce leśnej czy ochronie przyrody, lecz także w innych obszarach naszej działalności.
Z których źródeł pochodzi najwięcej emisji gazów cieplarnianych w Lasach Państwowych? W zakresie pierwszym (emisji bezpośrednich) – są to paliwa transportowe; w zakresie drugim (emisji pośrednich) – energia elektryczna. Pod względem obszarów powstawania emisji – za ich największą część odpowiadają nieruchomości (ponad 71%). Pojazdy, drugie w kolejności, są źródłem 28% emisji gazów cieplarnianych. Narzędzia i maszyny specjalistyczne odpowiadały za ok. 1% zeszłorocznych emisji, co jest wartością nieznaczącą przy obecnej strukturze emisji, jednak jest to też źródło, które będzie monitorowane w kolejnych latach.
Wyniki pierwszego raportu nt. śladu węglowego LP wskazują, że - aby ograniczyć emisje – Lasy Państwowe muszą w pierwszej kolejności skupić się na poprawie efektywności energetycznej budynków oraz wymianie pojazdów na niskoemisyjne.
Lasy Państwowe wiele inicjatyw dekarbonizacyjnych już podjęły i prowadzą konsekwentnie od kilku lat m.in. w ramach projektów rozwojowych: Podnoszenie Efektywności Energetycznej Budynków w PGL LP oraz Las Energii. Są wśród nich m.in.:
- proces audytowania energetycznego budynków w celu identyfikacji działań poprawiających ich efektywność energetyczną, które będą mogły być wdrożone w LP.
- Produkcja energii z OZE we własnych instalacjach, głównie fotowoltaicznych. W ten sposób wyprodukowaliśmy 6 461 MWh w 2023 r.
- Wykorzystanie pojazdów elektrycznych.
- Zakup zielonej energii od zewnętrznych dostawców. W 2023 r. zakupiliśmy 3 557 MWh zielonej energii.
- Automatyzacja zbierania danych i liczenia śladu węglowego wraz z ich zarządzaniem.
- Edukacja wewnętrzna – szkolenia dla pracowników LP, promocja dobrych praktyk m.in. w oszczędnym gospodarowaniu energią.
- Wykorzystanie biomasy na cele energetyczne (emisje z tego działania są monitorowane i raportowane).
Lasy Państwowe jako główny dostawca drewna w Polsce muszą brać pod uwagę, że nie funkcjonują w gospodarczej i legislacyjnej próżni. Znacząca część odbiorców tego surowca już jest albo będzie w najbliższym czasie musiała ujawniać ślad węglowy swoich produktów, który powstał w trakcie ich wytworzenia. Bez informacji o śladzie węglowym od producenta surowca nie będą oni w stanie w pełni tego zrobić. Wymóg ten już teraz można porównać z potrzebą posiadania certyfikatów typu FSC/ PEFC.
Obecnie w Lasach Państwowych trwają przygotowania do rozszerzenia inwentaryzacji i obliczania śladu węglowego produktów LP w całym cyklu ich życia, czyli w tzw. zakresie „od kołyski do bramy”. Przeprowadzanie kalkulacji emisji gazów cieplarnianych planowane jest co roku.
Zbieranie danych do inwentaryzacji trwa kilka miesięcy i jest nie lada wyzwaniem, zważywszy na fakt, że w skład LP wchodzi blisko 500 jednostek o różnej charakterystyce energetycznej. W celu agregacji danych wykorzystano indywidualne narzędzie opracowane przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych we współpracy z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych na potrzeby całej organizacji. Natomiast sam proces poprzedził cykl szkoleń dla pracowników LP odpowiedzialnych za wprowadzanie danych do aplikacji.