Wydawca treści
Oferta edukacjyna nadleśnictwa
Serdecznie zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą edukacyjną. Nasze lasy stanowią idealne miejsce do prowadzenia wszelakich form zajęć edukacyjnych.
Polskie lasy są ogólnodostępne dla społeczeństwa przez cały rok i stanowią niepowtarzalne miejsce do edukacji szczególnie leśnej. Wykwalifikowana kadra leśników - ludzi otwartytch na nowe doświadczenia zawsze chętnie spotka się z każdą grupą wiekową.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa oraz zwiększającego się zapotrzebowania na obcowanie z przyrodą powstały kolenje obieky edukacyjne w nadleśnictwie. Pierwszym była Ścieżka Edukacyjna "Zatoki". Kolejnym Izba Edukacji Lreśnej na szkółce w Osinach a ostatnim Ogród Edukacji Ekologicznej przy siedzibie Nadleśnictwa Osie.
Chcąc skorzystać z zajęć na terenie nadleśnictwa zajrzyj do zakładki "Zamawianie zajęć edukacyjnych"
Chcąc spotkać się z naszymi leśnikami nie musisz zawężać swojego pobytu do tych trzech obiektów. Ciekawym miejscem do podglądania przyrody są tereny leśne leśnictwa Osie i Stara Rzeka gdzie oprócz obszarów "Zanocuj w lesie" wyznaczona została sieć szlaków Nordic Walking. Ta coraz bardziej popularna dyscyplina sportu i rekreacji znajduje w Borach Tucholskich idealne miejsce do rozwoju. Na terenie Nadleśnictwa Osie na turystów z kijkami czekają następujące szlaki:
Trasa „Grzybek" – długość 8,2 km, na terenie Leśnictwa Osie
Trasa „Zatoki"- długość 12 km, na terenie Leśnictwa Osie
Trasa „Do Piekła" – długość 3,3 km na terenie Leśnictwa Nowa Rzeka
Trasa „W Borowej Dolinie" – długość 4,2 km na terenie Leśnictwa Osie
Wszystkie trasy uzyskały aprobatę Federacji Nordic Walking oraz zostały fachowo oznakowane w terenie.
Oprócz zajęć w obiektach nadleśnicctwa istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć edukacyjnych w różnego typu placówkach oświatowych (szkołach czy przedszkolach) po wcześniejszym umówieniu takiej wizyty.
Koordynatorem wszelkich działań edukacyjnych jest pracownik nadleśnictwa – Joanna Bock
(numer telefonu 784 058 817, e-mail: joanna.bock@torun.lasy.gov.pl)
Zgodnie z Zarządzeniem nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 maja 2003 roku w sprawie wytycznych prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa w Lasach Państwowych działalność edukacyjna w nadleśnictwie prowadzona jest na podstawie dziesięcioletniego „Programu edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Osie na lata 2017 – 2026”. Dokument ten zakłada współpracę ze społeczeństwem w zakresie organizacji przedsięwzięć edukacyjnych, m.in.: festynów, konkursów, wystaw, projektów oraz zajęć edukacyjnych. Z treścią tego dokumentu można zapoznać się w załączniku.
W ramach edukacji leśnej Nadleśnictwo Osie oprócz prowadzenia zajęć edukacyjnych organizuje lub współuczestniczy w organizowaniu konkursów o tematyce związanej z lasem:
- „Jestem młodym ekologiem” – wojewódzki konkurs przyrodniczy dla szkół podstawowych,
- „Konkurs piosenki ekologicznej” – konkurs muzyczny dla szkół z powiatu świeckiego współorganizowany ze Szkołą Podstawową w Wielkim Komorsku.
- "Bory Tucholskie w oczach dziecka"- konkurs plastyczny współorganizowany z GOK Osie
Oprócz konkursów organizujemy corocznie wydarzenia edukacyjne takie jak:
- „Co huczy w lesie?” – poświęcony ochronie i biologii sów lęgowych w Polsce,
- „Społeczne sadzenie lasu” w ramach którego przedstawiciele społeczeństwa mogą zapoznać się z istotą prowadzenia gospodarki leśnej od nasionka do drzewostanu dojrzałego,
- „Pszczoły wracają do lasu”, którego tematem jest przybliżenie biologii oraz ochronie pszczół, jako głównych zapylaczy
- „Spacer z leśnikiem”, podczas którego przybliżana jest uczestnikom specyfika prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej,
- „SprzątaMy” – cykliczne powtarzane w ciągu roku akcje zbierania śmieci z terenów leśnych skierowane do różnego typu jednostek oświatowych oraz wszystkich osób, którym bliski jest problem związany z ochroną naszej polskiej przyrody.
- "SadziMy"- cykliczna akcja polegająca na rozdawaniu sadzonek drzew i krzewów leśnych do samodzielnego posadzenia
- "Choinka dla szkół" "Karma dla ptaków dla szkół"- coroczna akcja ze szkołami współpracującymi z nadleśnictwem
Ponadto w celu dotarcia do większej liczby osób z tematyką z związaną z edukacją leśną i przyrodniczą nadleśnictwo uczestniczy w różnego typu wydarzeniach, festynach czy wystawach.
Szczegóły ofert edukacyjnej:
- zajęcia z wykwalifikowaną kadrą leśną,
- OIzba edukacyjna Osiny, Ogród Edukacji Ekologicznej
- zadaszone miejsca na ognisko z kijami do kiełbas- na każdym z obiektów,
- ścieżka edukacyjna „Zatoki " z punktem widokowym na Zalew Żurski bądź przygotowanie spotkania zgodnie z wymogami odwiedzających w każdym leśnictwie nadleśnictwa,
- inne obiekty edukacyjne: szkółka leśna, obiekty małej retencji, pomniki przyrody, rezerwaty przyrody, miejsca pamięci narodowej, Zielony Punkt Kontrolny
Kontakt i umawianie zajęć:
Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie terminu zajęć z koordynatorem w nadleśnictwie, a następnie wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres: joanna.bock@torun.lasy.gov.pl.
Najlepsze grupy to do 20 osób. Jesteśmy jednak w stanie przyjąć także grupy „autokarowe", ale zajęcia w takich grupach są mniej efektywne i nie da zorganiozwać się wszystkiego rodzaju projektów edukacyjnych.
Wszystkie zajęcia Gratis !!!
Zapraszamy do Nadleśnictwa Osie
Najnowsze aktualności
Kolejne Oskie Biegi za nami
Kolejne Oskie Biegi za nami
Ponad 600 osób wzięło udział w tegorocznych Oskich Biegach
Impreza „Oskie Biegi” odbyła się zgodnie z planem 30 września 2023 roku w Osiu. Miejscem startu i mety był Stadion w Osiu natomiast całość biegu „Leśna ZaDyszka” oraz marszo-biegu Nordic Walking odbyła się po terenach leśnych Nadleśnictwa Osie. Podobnie było w przypadku biegów na orientację.
W ramach imprezy odbyły się następujące biegi:
• biegi dla dzieci szkół podstawowych – 100 m, 200 m, 400 m, 600 m, 800 m, 1000 m
• bieg główny „Leśna ZaDyszka” – 10 km
• marsz Nordic Walking 5 km
• Biegi na Orientację na trasie Zielonego Punktu Kontrolnego
Zawody rozpoczęli najmłodsi- bieg „Skrzatów” i bieg „Krasnali”. Potem wystartował bieg główny „Leśna ZaDyszka”. Kwadrans po wystartowali zawodnicy nordic walking. Biegacze na orientację startowali w systemie interwałowym (co kilka minut).
Obsługą biegu zajmowali się pracownicy Nadleśnictwa Osie, pracownicy GOK Osie, stowarzyszenia Bractwo Czarnej Wody oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Osiu. Biuro zawodów, w którym można było potwierdzić udział i odebrać pakiet startowy otwarte było od godziny 8:00 osobno dla biegaczy i biegaczy na orientację. Impreza jest imprezą cykliczną i odbyła się po raz XXXIIII. Dyrektorem zawodów i sędzią głównym byli pracownicy Nadleśnictwa Osie, kierownikiem i prowadzącym Dyrektor GOK Osie.
Współorganizatorzy imprezy to oprócz Nadleśnictwa Osie: Gminny Ośrodek Kultury w Osiu, Bractwo Czarnej Wody, Urząd Gminy w Osiu, Wdecki Park Krajobrazowy, Stowarzyszenie Oskie Biegi - "Leśna ZaDyszka”, Szkoła Podstawowa w Osiu, Ochotnicze Straże Pożarne z Osia i Ratownictwo Medyczne z Osia. Sponsorami imprezy byli: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Osie, Wdecki Park Krajobrazowy, Gmina Osie, GOK Osie, marka Dobre z Lasu, Starostwo Powiatowe w Świeciu, Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego, firmy Sokołów i Gzella Inwestments oraz mniejsze lokalne firmy i osoby prywatne.
Patronat nad imprezą objęły: Starostwo Powiatowe w Świeciu, Urząd Marszałkowski, Polskie Radio PiK, TVP3 Bydgoszcz, Biegowe Grand Prix Kociewia, Magazyn Borów Tucholskich. Obsługę techniczną całej imprezy wykonała firma Elektroniczne Zapisy. Bieg Leśna ZaDyszka był biegiem głównym – na 10 km i wchodził w skład V Biegowego Grand Prix Kociewia – cyklu biegów na terenie różnych kociewskich miejscowości. Odbywające się biegi na orientację były częścią VI Mistrzostw Polski Kolejarzy.
W związku z różnorodnym charakterem poszczególnych biegów nie było oficjalnego rozpoczęcia imprezy. Uroczyste wręczenie nagród wraz z losowaniem nagród wśród biegaczy odbyło się od godziny 12:30 do 13:30. Zgłaszać na biegi można było za pomocą linku elektronicznego.
Stoisko promocyjne Nadleśnictwa Osie Lasu odwiedziło ponad 1000 osób a pracowało w godzinach 10:30-14:00. Na stoisku LP można było wziąć udział w konkursach z nagrodami, rozpoznawać grzyby leśne oraz otrzymać sadzonkę drzew leśnych. Pracownicy nadleśnictwa Osie opowiadali zarówno o swojej pracy jak i o atrakcjach dla turystów odwiedzających Nadleśnictwo Osie.
Na wszystkich gadżetach znajdujących się w pakietach startowych, numerach startowych oraz na elementach wystroju (ścianka stanowiąca tło do wręczania nagród, dmuchana brama bannery) znajdowało się logo Lasów Państwowych. Organizatorzy biegu posiadali dodatkowo koszule w kolorze zielonym także z logo LP.
Nagrody w imieniu nadleśnictwa jak i Lasów Państwowych wręczali Nadleśniczy Nadleśnictwa Osie Pan Zbigniew Łącki oraz zastępca ds. rozwoju i promocji Pani Joanna Bock. Fotorelacja znalazła się na portalach lokalnych (Świecie24, Extra Świecie), na stronach internetowych nadleśnictwa, GOK Osie oraz na profilach Facebook nadleśnictwa, Leśnej ZaDyszki, GOK Osie, portali, straży pożarnej i na kontach zawodników. Podczas wręczania nagród rozlosowano także przygotowane pakiety przygotowane przez Nadleśnictwo Osie. Prowadzący wielokrotnie wymieniał Lasy Państwowe jako jednego z głównych sponsorów.
Cel realizacji - integracja środowiska oskiego, wspólna organizacja, promocji regionu oraz promocja lasów Nadleśnictwa Osie, propagowanie zdrowego trybu życia wspólnego, rodzinnego spędzania czasu na wolnym powietrzu i dodatkowo promocja Lasów Państwowych i marki Dobre z Lasu pośród lokalnej społeczności oraz w mediach został osiągnięty.
Oczekiwany efekt - budowa pozytywnego wizerunku Lasów Państwowych, integracja środowisk leśnych z lokalną społecznością, propagowanie zdrowego trybu spędzania czasu na terenach leśnych i na świeżym powietrzu. Promocja w lokalnych mediach oraz portalach społecznościowych także.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok !!!