Wydawca treści Wydawca treści

Witamy w Nadleśnictwie Osie

Las. Najbogatszy i najbardziej różnorodny z ekosystemów lądowych na Ziemi. Od skrajnie wysuniętej na północ tajgi po kipiące zielenią lasy strefy równikowej, stanowi najlepsze schronienie dla wielu żywych istot.

Od zarania dziejów wiernie służył człowiekowi: dostarczał pożywienia, materiałów budowlanych czy wreszcie schronienia w czasach wojennych zawieruch. We współczesnym świecie trwałe istnienie lasów na naszej planecie nabiera szczególnego znaczenia. W dobie dzisiejszych czasów i wzrostu zanieczyszczenia środowiska, zdrowe i piękne lasy jawią się niczym oazy ciszy i spokoju, a także szczególne miejsca wypoczynku i ucieczki od wielkomiejskiego gwaru. Gospodarowanie i ochronę lasów ojczystych powierzono nam - leśnikom. To do nas należy zapewnienie, aby obecne i przyszłe pokolenia Polaków mogły do woli korzystać ze wszystkich dóbr, jakie oferuje nam las; od czystego powietrza i wody, przez drewno, aż po miejsca natchnienia artystów.  Nasza strona ma przybliżyć Państwu charakter codziennej pracy leśników oraz być przewodnikiem po najciekawszych zakątkach leśnych Nadleśnictwa Osie.

nadleśniczy mgr inż. Marek Sobczak


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Eko inwestycja w Nadleśnictwie Osie

Eko inwestycja w Nadleśnictwie Osie

Nadleśnictwo Osie stawia na odnawialne źródła energii do zasilania obiektów służących gospodarce leśnej. Na pierwszy ogień poszedł dach budynku administracyjnego Szkółki Leśnej w Osinach. Dzięki zamontowaniu na nim aż 63 paneli o łącznej mocy 20,79 kW brutto, dotychczas udaje się w pełni pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną kancelarii leśnictwa i szkółki, izby edukacyjnej wraz ze wspomagającym ogrzewaniem na podczerwień. Czystą energię wykorzystują też pompy deszczowni służącej do nawadniania sadzonek drzew leśnych, które wykorzystamy nie tylko do własnych potrzeb ale również wesprzemy nimi nadleśnictwa dotknięte klęską huraganu w roku 2017.
Inwestycja, która już dziś przynosi ogromne korzyści środowisku naturalnemu, w przyszłości przyniesie nam również korzyści finansowe w postaci oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Na chwilę obecną nasza instalacja z ogniw fotowoltaicznych wyprodukowała od 20 lutego do 22 lipca 2020 r. - 11,28 megawatów.

 

 

Tekst i foto: D. Warzyński