Lasy nadleśnictwa

Choć z pozoru ubogie, sosnowe bory zarządzane przez leśników z Osia charakteryzują się dużym bogactwem gatunków świata zwierząt i roślin. Naukowcom udało się potwierdzić obecność około 250 gatunków kręgowców.

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, obejmuje tereny położone głównie w Krainie III (Wielkopolsko-Pomorskiej) oraz niewielkiej, południowej części Krainy I (Bałtyckiej).

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowy Plan Urządzenia Lasu

Nowy Plan Urządzenia Lasu

zaczynamy pracę nad nowym PUL

Las to bogaty ekosystem, w którym każdy element jest ważny, a pełnione przez niego funkcje – niepowtarzalne i bezcenne. Dlatego zajmowanie się nim nie może być dziełem przypadku, lecz przemyślaną, długofalową strategią. Taką strategię zapisujemy w planach urządzenia lasu (PUL), sporządzanych dla każdego nadleśnictwa indywidualnie na kolejne  lata. Pozwala ona realizować działania , które wspierają wszystkie funkcje lasu.

Ze względu na wagę dokumentu, jakim jest każdy plan urządzenia lasu, w ramach partycypacji społecznych i konsultacji projektu tego dokumentu, informujemy, że przystępujemy do prac nad Planem Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Osie na lata 2027-2036.

W związku z powyższym, zapraszamy wszystkich zainteresowanych z terenu Nadleśnictwa Osie do udziału w pracach w ramach zespołu lokalnej współpracy (ZLW), który jest powołany przy nadleśnictwie. Państwa zdanie wyrażone w trakcie kolejnych spotkań, a wdrożone w opracowywane dokumenty, niewątpliwie przyczyni się do jeszcze większych korzyści dla lasu i dla ludzi.

Do zadań członków zespołów lokalnej współpracy (ZLW) należy:

  1. Udział w naradzie urządzeniowej (o terminie narady nadleśnictwo poinformuje
    z 30-dniowym wyprzedzeniem)
  2. Przygotowanie w terminie do 14 dni od daty narady urządzeniowej pisemnej opinii na temat:
  1. przedstawionych założeń do projektu Planu Urządzenia Lasu;
  2. propozycji wyróżnienia obszarów o szczególnym znaczeniu dla lokalnej społeczności;
  3. potrzeb w zakresie zagospodarowania turystycznego;
  1. Wyróżnienie lasów oddziaływania społecznego – wspólnie z leśnikami i innymi stronami pracującymi nad projektem Planem Urządzenia Lasu;
  2. Udział w naradzie projektu planu urządzenia lasu oraz przedstawienie opinii do projektu PUL.

Serdecznie zapraszamy do członkostwa w zespole lokalnej współpracy (ZLW) i kontaktu z Nadleśnictwem Osie Liczymy na Państwa zdanie w sprawie lasów naszego regionu.