Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Niewybuchy i niewypały w lesie

Niewybuchy i niewypały w lesie

To już kolejny przypadek znalezienia niewybuchu na terenie Nadleśnictwa Osie w 2019 roku.

W dniu 23 października 2019 roku na terenie Leśnictwa Borowy Młyn w oddziale 138 d, gmina Warlubie został ujawniony przez nieznaną osobę nabój artyleryjski. Powyższa informacja trafiła do strażników leśnych z Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Osie, którzy bezzwłocznie wszczęli procedurę poprzez przekazanie informacji do dyżurnego w Komendzie Powiatowej Policji w Świeciu. Na miejsce zdarzenia przyjechał patrol Policji, który zabezpieczył niebezpieczne miejsce do czasu przyjazdu patrolu saperskiego. Tego samego dnia patrol saperski zabrał nabój artyleryjski do detonacji oraz sprawdził teren leśny w bezpośrednim sąsiedztwie, który okazał się bezpieczny.
Niewybuchy i niewypały na terenach leśnych to niestety mimo upływającego czasu częste zjawisko. Tkwią od czasów II wojny światowej i choć są skorodowane, to wciąż stanowią realne zagrożenie dla otoczenia.
Pociski i naboje artyleryjskie, zapalniki do min przeciwpiechotnych, granaty moździerzowe, bomby lotnicze oraz miny wszelkich typów nawet po kilkudziesięciu latach spoczynku głęboko w ziemi wciąż są niebezpieczne i mogą w każdej chwili eksplodować.
Pamiętajmy, że nie wolno ich dotykać a tym bardziej przenosić i przesuwać w inne miejsca. Natychmiast po znalezieniu niebezpiecznych przedmiotów należy teren oznaczyć i powiadomić Policę, która zajmie się niebezpiecznym znaleziskiem. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy należy pozostać w pobliżu znaleziska i nie dopuścić innych osób do manipulowania przedmiotem.
Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu bądź niewypału, a także niewłaściwe postępowanie mogą doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet śmierci, dlatego bądźmy czujni i zachowajmy odpowiednią procedurę postępowania, życie jest tylko jedno.

 

Tekst i foto: Włodzimierz Wiśniewski