Wydawca treści
PGL Lasy Państwowe
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.
Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.
Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew
Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.
Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.
Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.
W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.
Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.
87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.
Najnowsze aktualności
Kolejne Oskie Biegi za nami
Kolejne Oskie Biegi za nami
Ponad 600 osób wzięło udział w tegorocznych Oskich Biegach
Impreza „Oskie Biegi” odbyła się zgodnie z planem 30 września 2023 roku w Osiu. Miejscem startu i mety był Stadion w Osiu natomiast całość biegu „Leśna ZaDyszka” oraz marszo-biegu Nordic Walking odbyła się po terenach leśnych Nadleśnictwa Osie. Podobnie było w przypadku biegów na orientację.
W ramach imprezy odbyły się następujące biegi:
• biegi dla dzieci szkół podstawowych – 100 m, 200 m, 400 m, 600 m, 800 m, 1000 m
• bieg główny „Leśna ZaDyszka” – 10 km
• marsz Nordic Walking 5 km
• Biegi na Orientację na trasie Zielonego Punktu Kontrolnego
Zawody rozpoczęli najmłodsi- bieg „Skrzatów” i bieg „Krasnali”. Potem wystartował bieg główny „Leśna ZaDyszka”. Kwadrans po wystartowali zawodnicy nordic walking. Biegacze na orientację startowali w systemie interwałowym (co kilka minut).
Obsługą biegu zajmowali się pracownicy Nadleśnictwa Osie, pracownicy GOK Osie, stowarzyszenia Bractwo Czarnej Wody oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Osiu. Biuro zawodów, w którym można było potwierdzić udział i odebrać pakiet startowy otwarte było od godziny 8:00 osobno dla biegaczy i biegaczy na orientację. Impreza jest imprezą cykliczną i odbyła się po raz XXXIIII. Dyrektorem zawodów i sędzią głównym byli pracownicy Nadleśnictwa Osie, kierownikiem i prowadzącym Dyrektor GOK Osie.
Współorganizatorzy imprezy to oprócz Nadleśnictwa Osie: Gminny Ośrodek Kultury w Osiu, Bractwo Czarnej Wody, Urząd Gminy w Osiu, Wdecki Park Krajobrazowy, Stowarzyszenie Oskie Biegi - "Leśna ZaDyszka”, Szkoła Podstawowa w Osiu, Ochotnicze Straże Pożarne z Osia i Ratownictwo Medyczne z Osia. Sponsorami imprezy byli: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Osie, Wdecki Park Krajobrazowy, Gmina Osie, GOK Osie, marka Dobre z Lasu, Starostwo Powiatowe w Świeciu, Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego, firmy Sokołów i Gzella Inwestments oraz mniejsze lokalne firmy i osoby prywatne.
Patronat nad imprezą objęły: Starostwo Powiatowe w Świeciu, Urząd Marszałkowski, Polskie Radio PiK, TVP3 Bydgoszcz, Biegowe Grand Prix Kociewia, Magazyn Borów Tucholskich. Obsługę techniczną całej imprezy wykonała firma Elektroniczne Zapisy. Bieg Leśna ZaDyszka był biegiem głównym – na 10 km i wchodził w skład V Biegowego Grand Prix Kociewia – cyklu biegów na terenie różnych kociewskich miejscowości. Odbywające się biegi na orientację były częścią VI Mistrzostw Polski Kolejarzy.
W związku z różnorodnym charakterem poszczególnych biegów nie było oficjalnego rozpoczęcia imprezy. Uroczyste wręczenie nagród wraz z losowaniem nagród wśród biegaczy odbyło się od godziny 12:30 do 13:30. Zgłaszać na biegi można było za pomocą linku elektronicznego.
Stoisko promocyjne Nadleśnictwa Osie Lasu odwiedziło ponad 1000 osób a pracowało w godzinach 10:30-14:00. Na stoisku LP można było wziąć udział w konkursach z nagrodami, rozpoznawać grzyby leśne oraz otrzymać sadzonkę drzew leśnych. Pracownicy nadleśnictwa Osie opowiadali zarówno o swojej pracy jak i o atrakcjach dla turystów odwiedzających Nadleśnictwo Osie.
Na wszystkich gadżetach znajdujących się w pakietach startowych, numerach startowych oraz na elementach wystroju (ścianka stanowiąca tło do wręczania nagród, dmuchana brama bannery) znajdowało się logo Lasów Państwowych. Organizatorzy biegu posiadali dodatkowo koszule w kolorze zielonym także z logo LP.
Nagrody w imieniu nadleśnictwa jak i Lasów Państwowych wręczali Nadleśniczy Nadleśnictwa Osie Pan Zbigniew Łącki oraz zastępca ds. rozwoju i promocji Pani Joanna Bock. Fotorelacja znalazła się na portalach lokalnych (Świecie24, Extra Świecie), na stronach internetowych nadleśnictwa, GOK Osie oraz na profilach Facebook nadleśnictwa, Leśnej ZaDyszki, GOK Osie, portali, straży pożarnej i na kontach zawodników. Podczas wręczania nagród rozlosowano także przygotowane pakiety przygotowane przez Nadleśnictwo Osie. Prowadzący wielokrotnie wymieniał Lasy Państwowe jako jednego z głównych sponsorów.
Cel realizacji - integracja środowiska oskiego, wspólna organizacja, promocji regionu oraz promocja lasów Nadleśnictwa Osie, propagowanie zdrowego trybu życia wspólnego, rodzinnego spędzania czasu na wolnym powietrzu i dodatkowo promocja Lasów Państwowych i marki Dobre z Lasu pośród lokalnej społeczności oraz w mediach został osiągnięty.
Oczekiwany efekt - budowa pozytywnego wizerunku Lasów Państwowych, integracja środowisk leśnych z lokalną społecznością, propagowanie zdrowego trybu spędzania czasu na terenach leśnych i na świeżym powietrzu. Promocja w lokalnych mediach oraz portalach społecznościowych także.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok !!!