Wydawca treści Wydawca treści

Oferta turystyczna Nadleśnictwa Osie

Naszym zadaniem jest przygotowanie turystyczne w taki sposób, aby było w nich miejsce dla zwierząt, turystów i gospodarki leśnej. W tym celu:

-  udostępniliśmy dla ruchu kołowego część dróg leśnych, a przy nich zlokalizowaliśmy blisko 40 miejsc postoju pojazdów,

- wytyczyliśmy 5 tras do uprawiania Nordic Walkingu,

- wspólnie z Lokalną Organizacją Turystyczną na północy nadleśnictwa od Błędna do Nowego- wytyczyliśmy szlak konny,

-  PTTK wytyczyło nam 6 szlaków pieszych oraz 2 rowerowe,

- wyznaczyliśmy miejsce biwakowania wraz z miejscem na ognisko,

- przebudowaliśmy ścieżkę dydaktyczną ,,Zatoki” do celów edukacyjnych,

-  wybudowaliśmy ogród edukacji ekologicznej,

- wyznaczyliśmy obszar pilotażowy bushcraft & survival na terenach leśnictw: Osie, Nowa Rzeka oraz Stara Rzeka;

Dużą atrakcją turystyczną są liczne jeziora. Miejscem wypoczynku są jeziora Radodzież, Łąkosz oraz Jezioro Czarne. Wyjątkowo ciekawym zbiornikiem jest Zalew Żur- ponad 400 ha sztuczne jezioro, które powstało w latach dwudziestych XX w. Nie można także zapomnieć o licznie odbywających się spływach kajakowych rzeką Wdą.

 

Zapytania, uwagi i wnioski można składać pod adresem e-mail osie@torun.lasy.gov.pl lub pod nr telefonu +48 52 33 29 503.

 

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Eko inwestycja w Nadleśnictwie Osie

Eko inwestycja w Nadleśnictwie Osie

Nadleśnictwo Osie stawia na odnawialne źródła energii do zasilania obiektów służących gospodarce leśnej. Na pierwszy ogień poszedł dach budynku administracyjnego Szkółki Leśnej w Osinach. Dzięki zamontowaniu na nim aż 63 paneli o łącznej mocy 20,79 kW brutto, dotychczas udaje się w pełni pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną kancelarii leśnictwa i szkółki, izby edukacyjnej wraz ze wspomagającym ogrzewaniem na podczerwień. Czystą energię wykorzystują też pompy deszczowni służącej do nawadniania sadzonek drzew leśnych, które wykorzystamy nie tylko do własnych potrzeb ale również wesprzemy nimi nadleśnictwa dotknięte klęską huraganu w roku 2017.
Inwestycja, która już dziś przynosi ogromne korzyści środowisku naturalnemu, w przyszłości przyniesie nam również korzyści finansowe w postaci oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Na chwilę obecną nasza instalacja z ogniw fotowoltaicznych wyprodukowała od 20 lutego do 22 lipca 2020 r. - 11,28 megawatów.

 

 

Tekst i foto: D. Warzyński