O nadleśnictwie

Las. Najbogatszy i najbardziej różnorodny z ekosystemów lądowych na Ziemi. Od skrajnie wysuniętej na północ tajgi po kipiące zielenią lasy strefy równikowej, stanowi najlepsze schronienie dla wielu żywych istot.

Zasoby leśne

Las jest podstawą zachowania bioróżnorodności, stabilizuję środowisko naturalne, gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne kraju, jest miejscem korzystania przez człowieka z różnorodnych form wypoczynku, wreszcie dostarcza naturalnego, przyjaznego człowiekowi, wszechstronnego w wykorzystaniu, odnawialnego surowca, jakim jest...

Ochrona lasu

Ochrona lasu

Użytkowanie lasu

Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny) zrywa to drewno czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do...

Urządzanie lasu

Urządzanie lasu Jest częścią leśnej działalności polegającej na organizacji gospodarki leśnej w taki sposób, aby las spełniał wszystkie oczekiwane funkcje i realizował zaplanowane zadania. W ramach urządzania lasu opracowuje się najważniejszy dla każdego nadleśnictwa dokument – plan urządzenia lasu. Każdy taki plan jest sporządzony na 10 lat i zatwierdzany przez ministra środowiska. Plan urządzenia lasu zawiera szczegółowy opis stanu lasu, określa najważniejsze jego funkcje i zadania, które muszą w ciągu 10 lat wykonać leśnicy...

Łowiectwo

Gospodarka łowiecka w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Osie prowadzona jest w 5 obwodach łowieckich. Dla każdego obwodu łowieckiego nadleśnictwo zatwierdza roczne plany łowieckie. Dla Ośrodka Hodowli Zwierzyny Dąbrowa roczne plany łowieckie zatwierdza dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Certyfikaty

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorców drewna, poddała się ocenie w systemie certyfikacji PEFC (The Programme for the Endorsement of Forest Certification).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

18 września 2020 roku po raz kolejny odbędzie się akcja #sadziMY. Leśnicy będą rozdawać sadzonki drzew w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, mające wszechstronne zastosowanie w gospodarce i życiu człowieka. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. 

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

18 września 2020 roku w godz. 9:00-15:00 przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu przy ulicy Mickiewicza 9 zapraszamy wszystkich chętnych po sadzonki. Sadzonki będą też wydawane we wszystkich nadleśnictwach w regionie (szczegóły w ząłączniku).

 

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Kłodno w Nadleśnictwie Lipusz, zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017 r. Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi na powierzchni blisko 20 ha nad jeziorem Mausz 160 tys. nowych drzew.

W załączniku poniżej można znaleźć najbliższą siedzibę regionalnej dyrekcji lub nadleśnictwa,

gdzie będzie można odebrać sadzonki. Zapraszamy!!!