O nadleśnictwie

Las. Najbogatszy i najbardziej różnorodny z ekosystemów lądowych na Ziemi. Od skrajnie wysuniętej na północ tajgi po kipiące zielenią lasy strefy równikowej, stanowi najlepsze schronienie dla wielu żywych istot.

Zasoby leśne

Las jest podstawą zachowania bioróżnorodności, stabilizuję środowisko naturalne, gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne kraju, jest miejscem korzystania przez człowieka z różnorodnych form wypoczynku, wreszcie dostarcza naturalnego, przyjaznego człowiekowi, wszechstronnego w wykorzystaniu, odnawialnego surowca, jakim jest...

Ochrona lasu

Ochrona lasu

Użytkowanie lasu

Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny) zrywa to drewno czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do...

Urządzanie lasu

Urządzanie lasu Jest częścią leśnej działalności polegającej na organizacji gospodarki leśnej w taki sposób, aby las spełniał wszystkie oczekiwane funkcje i realizował zaplanowane zadania. W ramach urządzania lasu opracowuje się najważniejszy dla każdego nadleśnictwa dokument – plan urządzenia lasu. Każdy taki plan jest sporządzony na 10 lat i zatwierdzany przez ministra środowiska. Plan urządzenia lasu zawiera szczegółowy opis stanu lasu, określa najważniejsze jego funkcje i zadania, które muszą w ciągu 10 lat wykonać leśnicy...

Łowiectwo

Gospodarka łowiecka w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Osie prowadzona jest w 5 obwodach łowieckich. Dla każdego obwodu łowieckiego nadleśnictwo zatwierdza roczne plany łowieckie. Dla Ośrodka Hodowli Zwierzyny Dąbrowa roczne plany łowieckie zatwierdza dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Certyfikaty

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorców drewna, poddała się ocenie w systemie certyfikacji PEFC (The Programme for the Endorsement of Forest Certification).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

JUŻ MOŻNA KORZYSTAĆ Z INFRASTRUKTURY W LASACH

JUŻ MOŻNA KORZYSTAĆ Z INFRASTRUKTURY W LASACH

Ministerstwo Środowiska informuje, że od soboty 30 maja można swobodnie korzystać z infrastruktury znajdującej się w lasach oraz parkach narodowych w całej Polsce. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

Lasy, będące pod zarządem państwa, decyzją Rady Ministrów zostały otwarte dla spacerowiczów 20 kwietnia. Nadal jednak wyłączona z użytkowania była mała infrastruktura leśna - urządzenia takie jak place zabaw, wiaty, miejsca biwakowania ścieżki edukacyjne czy miejsca do aktywnego wypoczynku.

W sobotę 30 maja zostały otwarte i te obiekty. Odbyło się to w ramach kolejnego - czwartego - etapu odmrażania polskiej gospodarki według zaleceń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

29 maja 2020 r. wyszło nowe Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W obecnym dokumencie nie ma już zapisów dotyczących małej infrastruktury leśnej oraz miejsc biwakowych, co oznacza, że nie obowiązuje już zakaz korzystania z nich. Natomiast kierownik jednostki może te obiekty pozostawić zamknięte jeśli uzna to za zasadne.

- Likwidacja zapisów o zamknięciu małej infrastruktury jest możliwa dzięki wysiłkom rządu i wszystkich Polaków w walce z COVID-19. Osobiście się starałem by otwarcie nastąpiło jak najwcześniej, z drugiej zaś strony by maksymalnie zabezpieczyć zdrowie spacerowiczów - mówi minister środowiska Michał Woś.

                                                                                                                                               źródło: DGLP

 

Najnowsze aktualności