O nadleśnictwie

Las. Najbogatszy i najbardziej różnorodny z ekosystemów lądowych na Ziemi. Od skrajnie wysuniętej na północ tajgi po kipiące zielenią lasy strefy równikowej, stanowi najlepsze schronienie dla wielu żywych istot.

Zasoby leśne

Las jest podstawą zachowania bioróżnorodności, stabilizuję środowisko naturalne, gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne kraju, jest miejscem korzystania przez człowieka z różnorodnych form wypoczynku, wreszcie dostarcza naturalnego, przyjaznego człowiekowi, wszechstronnego w wykorzystaniu, odnawialnego surowca, jakim jest...

Ochrona lasu

Ochrona lasu

Użytkowanie lasu

Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny) zrywa to drewno czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do...

Urządzanie lasu

Urządzanie lasu Jest częścią leśnej działalności polegającej na organizacji gospodarki leśnej w taki sposób, aby las spełniał wszystkie oczekiwane funkcje i realizował zaplanowane zadania. W ramach urządzania lasu opracowuje się najważniejszy dla każdego nadleśnictwa dokument – plan urządzenia lasu. Każdy taki plan jest sporządzony na 10 lat i zatwierdzany przez ministra środowiska. Plan urządzenia lasu zawiera szczegółowy opis stanu lasu, określa najważniejsze jego funkcje i zadania, które muszą w ciągu 10 lat wykonać leśnicy...

Łowiectwo

Gospodarka łowiecka w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Osie prowadzona jest w 5 obwodach łowieckich. Dla każdego obwodu łowieckiego nadleśnictwo zatwierdza roczne plany łowieckie. Dla Ośrodka Hodowli Zwierzyny Dąbrowa roczne plany łowieckie zatwierdza dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Certyfikaty

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorców drewna, poddała się ocenie w systemie certyfikacji PEFC (The Programme for the Endorsement of Forest Certification).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja Sprzątania Świata

Akcja Sprzątania Świata

W tym roku dwie szkoły w Lipinkach i Osiu wzięły udział w akcji

 

W dniu 20.09 2024 r., w Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Borów Tucholskich

odbyła się akcja „Sprzątanie świata”, w której wzięły udziały dzieci zarówno z przedszkola, zerówki jak i klas I –VIII łącznie 62 osoby.

Wszyscy zostali podzieleni na mniejsze grupy, gdzie wraz z wychowawcami, nauczycielami i gośćmi z nadleśnictw sprzątali wydzielone rejony.

• Przedszkole i zerówka – teren boiska szkolnego i okolice cmentarza w Lipinkach.

• Klasy I–III – trasa pod pomnik pamięci „Potyczki pod Lipinkami”.

• Klasy IV- VI – trasa na Przewodnik.

• Klasy VII – VIII – trasa Lipinki Rybno.

Zebraliśmy wiele worków śmieci, które były zostawiane przy głównych drogach, gdzie potem zostały zabrane przez pracowników nadleśnictwa.  Jak co roku w akcji „Sprzątania świata” brało udział Nadleśnictwo Osie i Nadleśnictwo Dąbrowa. Nasze Nadleśnictwo reprezentowała reprezentowała inżynier nadzoru Pani Kamila Bonk – Pawlicka, a Nadleśnictwo Dąbrowa leśniczy Pan Kasper Boguski, którzy wspólnie z nami szli wyznaczonymi trasami.

Wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w worki i rękawiczki do sprzątania śmieci, które dostarczyły nadleśnictwa. Była woda do picia dla spragnionych i pyszna swojska drożdżówka.

25 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Osiu, pod opieką Pani Agnieszki Kujawa i Pani Jagody Wietrzykowskiej, posprzątali las w okolicach Osia. Zebrano 5 worków śmieci. Akcję sprzątania podsumowaliśmy przy ognisku, na ścieżce dydaktycznej "Zatoki" a pyszna kiełbasa z ogniska pozwoliła zregenerować siły przed powrotem do domu.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w akcji.