Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Hodowla lasu

Stanowi część działalności leśników, polegających na wykonywaniu wszystkich prac koniecznych do założenia i pielęgnowania nowego pokolenia lasu. Hodowla lasu zaczyna się od zbioru nasion w specjalnie wybranych drzewostanach o najlepszej jakości. Są to wyłączone lub gospodarcze drzewostany nasienne.
Nasiona po specjalnym przygotowaniu są wysiewane w szkółce leśnej, gdzie wyrastają z nich sadzonki. Sadzonki, które mogą być 1-roczne lub starsze (nawet 3- i 4-letnie) są w szkółce poddane przez leśniczego szkółkarza specjalnej opiece i pielęgnacji (odchwaszczanie, nawożenie, ochrona przed szkodnikami, podlewanie itp.).
Ze szkółki sadzonki, najczęściej wiosną lub ewentualnie jesienią są wysadzane na uprawach leśnych, czyli powierzchniach powstałych po wyrębie drzewostanu. Skład i sposób zakładania nowych upraw jest dostosowany do lokalnych warunków siedliska. Staramy się aby uprawy były jak najbogatsze i zróżnicowane gatunkowo.
Z uprawy w przyszłości powstaje nowy, dorodny las. Jednak, aby tak się stało, leśnicy muszą „po drodze" wykonywać wiele prac pielęgnacyjnych.
Najpierw na uprawie (odchwaszczanie, czyszczenia wczesne), potem w młodniku (czyszczenia późne), z kolei w tyczkowinie (trzebieże wczesne), a później w drągowinie i starszym drzewostanie (trzebieże późne). Aby z uprawy powstał stary las, często kilka pokoleń leśników musi się tym lasem opiekować przez 100 a nawet więcej lat.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Niewybuchy i niewypały w lesie

Niewybuchy i niewypały w lesie

To już kolejny przypadek znalezienia niewybuchu na terenie Nadleśnictwa Osie w 2019 roku.

W dniu 23 października 2019 roku na terenie Leśnictwa Borowy Młyn w oddziale 138 d, gmina Warlubie został ujawniony przez nieznaną osobę nabój artyleryjski. Powyższa informacja trafiła do strażników leśnych z Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Osie, którzy bezzwłocznie wszczęli procedurę poprzez przekazanie informacji do dyżurnego w Komendzie Powiatowej Policji w Świeciu. Na miejsce zdarzenia przyjechał patrol Policji, który zabezpieczył niebezpieczne miejsce do czasu przyjazdu patrolu saperskiego. Tego samego dnia patrol saperski zabrał nabój artyleryjski do detonacji oraz sprawdził teren leśny w bezpośrednim sąsiedztwie, który okazał się bezpieczny.
Niewybuchy i niewypały na terenach leśnych to niestety mimo upływającego czasu częste zjawisko. Tkwią od czasów II wojny światowej i choć są skorodowane, to wciąż stanowią realne zagrożenie dla otoczenia.
Pociski i naboje artyleryjskie, zapalniki do min przeciwpiechotnych, granaty moździerzowe, bomby lotnicze oraz miny wszelkich typów nawet po kilkudziesięciu latach spoczynku głęboko w ziemi wciąż są niebezpieczne i mogą w każdej chwili eksplodować.
Pamiętajmy, że nie wolno ich dotykać a tym bardziej przenosić i przesuwać w inne miejsca. Natychmiast po znalezieniu niebezpiecznych przedmiotów należy teren oznaczyć i powiadomić Policę, która zajmie się niebezpiecznym znaleziskiem. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy należy pozostać w pobliżu znaleziska i nie dopuścić innych osób do manipulowania przedmiotem.
Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu bądź niewypału, a także niewłaściwe postępowanie mogą doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet śmierci, dlatego bądźmy czujni i zachowajmy odpowiednią procedurę postępowania, życie jest tylko jedno.

 

Tekst i foto: Włodzimierz Wiśniewski