Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Na ratunek pszczołom

Na ratunek pszczołom

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

 W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół. W ostatnich latach coraz bardziej zwracamy uwagę na zagrożenia, które powodują ginięcie owadów zapylających. Głównym zagrożeniem dla pszczół jest utrata siedlisk - bazy pokarmowej i lęgowej, następująca w wyniku zmian w użytkowaniu terenu.

W Dzień Ziemi - 22 kwietnia br. leśnicy nadleśnictwa Osie założyli łąkę kwietną dla pszczół. Łąka ma powierzchnię 50 m2, zasiano na niej między innymi: maki, chabry, stokrotki, rumianek, lawendę, wrzosy, dalie, astry i wiele wiele innych gatunków kwiatów przyjaznych pszczołom. W ten sposób tworzy się wspomnianą wcześniej zanikającą bazę pokarmową i lęgową pszczół.

Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, przy czym pozyskiwanie miodu to tylko część działalności tych owadów, zapylających krzewy i drzewa, m.in. owocowe.

Dlaczego są one tak ważne?

Pszczoły i inne owady zapylające odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. Co trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy, zależy od procesu zapylania. W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną – załamałaby się produkcja żywności.

Jak pomagać pszczołom?

  • Sadzić kwiaty przyjazne pszczołom. Ukwiecać nieużytki. Rośliny dające pszczołom pyłek i nektar kwitną od wczesnej wiosny aż do jesieni, obfitują w różne formy, kształty, kolory i odmiany – wybór jest ogromny!
  • Unikać wysiewu roślin inwazyjnych.
  • Projektując sadzenie roślin, zadbać o to, by kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni, czyli w terminie, w którym pszczoły potrzebują pokarmu.
  • Nie wypalać traw, łąk ani suchych części roślin. Płomienie niszczą gniazda i lęgi pszczół i innych gatunków zwierząt, mogą być też zagrożeniem dla ludzi.
  • Stosować naturalne nawozy i środki ochrony roślin.
  • Budować schronienia dla pszczół.
  • Zapewnić pszczołom poidełko, wystarczy zwykły płytki pojemnik z wodą.

Te proste, a jakże skuteczne działania mają wielki wpływ na dalsze życie pszczół. Nie bądźmy obojętni, pomagajmy !