Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna ZATOKI

Z myślą o edukacji przyrodniczej na świeżym powietrzu Nadleśnictwo Osie przygotowało ścieżkę dydaktyczną o nazwie "ZATOKI". "Leśna ścieżka dydaktyczna Zatoki" ukazuje ciekawe krajobrazowo fragmenty nadleśnictwa, przybliża pracę leśnika i prezentuje elementy zrównoważonej gospodarki leśnej.

Leśna ścieżka dydaktyczna Zatoki

   Jest to jeden z pierwszych takich obiektów w polskich lasach. Istnieje nieprzerwanie od 1997 roku. Przebudowana w roku 2007 pozwala na przeprowadzenie poglądowej lekcji w lesie. Podczas spaceru ścieżką, w towarzystwie leśnika lub samemu, korzystając z tablic pomocniczych ustawionych na trasie ścieżki dowiemy się wiele o pracy w lesie, o charakterystyce przyrodniczej naszych okolic oraz o ochronie przeciwpożarowej i udostepniniu turystycznym.

Z myślą o edukacji przyrodniczej na świeżym powietrzu Nadleśnictwo Osie przygotowało ścieżkę dydaktyczną o nazwie "ZATOKI".

"Leśna ścieżka dydaktyczna Zatoki" ukazuje ciekawe krajobrazowo fragmenty nadleśnictwa, przybliża pracę leśnika i prezentuje elementy zrównoważonej gospodarki leśnej.

 

 

 

Tematy prezentowane kolejno na trasie ścieżki:

 

Tablica nr 1 – Ochrona Lasu – ptaki

 

 

Tablica nr 2 – Ochrona Przyrody - mokradła

 

 

Tablica nr 3 – Ochrona lasu – pułapki feromonowe

 

 

Tablica nr 4 – Przebudowa drzewostanów

 

 

Tablica nr 5 – Ochrona lasu przed zwierzyną

 

 

Tablica nr 6 – Zagospodarowanie turystyczne lasów

 

 

Tablica nr 7 – Miejsce na ognisko – ochrona przeciwpożarowa lasów

 

 

Tablica nr 8 – Żywicowanie

 

 

Tablica nr 9 – Rośliny runa leśnego – aspekt wiosenny

 

 

Tablica nr 10 – Biologiczno – mechaniczna oczyszczalnia ścieków

 

 

 

 

 

Tekst: Dawid Warzyński


Asset Publisher Asset Publisher

Back

SadziMY po raz 5

SadziMY po raz 5

Kolejny raz Nadleśnictwo Osie przyłączyło się do akcji SadziMY

Piąta edycja akcji #sadziMY odbyła się 2 i 3 października. Na wielkie narodowe sadzenie drzew w roku poprzedzającym stulecie istnienia Lasów Państwowych przygotowano milion sadzonek.

Polskie lasy są w świetnej kondycji. U progu jubileuszu setnej rocznicy powstania, Lasy Państwowe konsekwentnie kontynuują działania na rzecz zwiększania lesistości kraju, która obecnie wynosi 29,6 proc. Oznacza to, że lasy zajmują niemal trzecią część Polski.

Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy w dniach 29 i 30 września br we wszystkich nadleśnictwach w kraju leśnicy rozdawali sadzonki drzew leśnych, które z łatwością można było później posadzić jako własne drzewo np. w przydomowym ogrodzie czy działce.

W samym Nadleśnictwie Osie na dwóch stoiskach, które od godziny 9:00 rozstawione były w poniedziałek na Szkółce Leśnej Osiny i we wtorek przy wjeździe do nadleśnictwa, rozdano ponad 2000 sztuk sadzonek.

 

Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY miał miejsce we wtorek 3 października na terenie Nadleśnictwa Suchedniów (RDLP w Radomiu). Tam drzewa sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania. – Po raz piąty rusza akcja #sadziMY. Jak co roku bierzemy w niej udział i serdecznie do tego zachęcamy – mówi prezydent.

Jak podkreśla Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych: - Lasów nigdy nie jest za dużo. Sumiennie realizujemy założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, czyli tworzymy warunki do zwiększenia lesistości Polski do 33 proc. w 2050 r. Dążymy do tego, by Polska była jeszcze bardziej zielona. Dla dobra przyrody, dla komfortu życia Polaków, dla rozwoju naszej gospodarki.Na naszych stoiskach oprócz otrzymania sadzonki można było porozmawiać z leśnikami, wziąć udział w konkursie z nagrodami czy otrzymać materiały promocyjne o naszych lasach. Rozdawaliśmy sadzonki z naszej szkółki leśnej Osiny oraz ze szkółki kontenerowej z Dobrzejewic. Od leśników z Osia można było otrzymać świerk, sosnę, dąb lipę, brzozę, buka czy dzika różę. Wyjaśnialiśmy też jakie warunki glebowe i wilgotnościowe potrzebują poszczególne gatunki oraz jak wykonać sadzenie.

 

Mamy nadzieję, że wszystkie otrzymane sadzonki już rosną i będą cieszyły oczy obdarowanych przez długie lata.