Asset Publisher Asset Publisher

Mechaniczne pozyskanie drewna

Nadleśnictwo Osie coraz częściej korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny) zrywa to drewno czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do...

          Nadleśnictwo Osie coraz częściej korzysta z możliwości pracy Harvestera,  maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny)  zrywa to drewno, czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do miejsca składowania (droga leśna, skraj lasu). Forwarder wyposażony jest w specjalny żuraw, którym drewno jest chwytane i układane pomiędzy kłonicami zintegrowanej naczepy.

          Maszyny te cechuje duża wydajność. Miesięcznie zestaw ten pozyskuje od 2,0 do 2,2 tys. m3 drewna. W porównaniu z tradycyjnymi metodami pozyskania drewna jest bardziej ekologiczny. Zmniejszone są uszkodzenia innych drzew i gleby oraz emisja spalin na jednostkę ładunku. Zdecydowanie lepsze są warunki i bezpieczeństwo pracy. Kabiny maszyn są klimatyzowane i odpowiednio wyciszone. obrotowa kabina daje znakomitą widoczność na głowicę i obrabiany produkt, specjalny system AutoLev służy do poziomowania kabiny.

Wprowadzenie tego typu maszyn do pracy w lesie staje się coraz większą koniecznością. Często słyszy się głosy o deficycie siły roboczej w lasach. Maszyny te w dużej mierze rozwiążą ten problem. Rachunek ekonomiczny kosztów pozyskania drewna metodami tradycyjnymi (pilarz + ciągnik zrywkowy) i maszynami wielooperacyjnymi pokazuje, że w warunkach naszego kraju pozyskanie drewna zestawem Harvester + Forwarder  jest droższe. Jednakże w sytuacji, gdy poziom płac w usługach leśnych osiągnie poziom ściśle europejski, maszyny będą wiodły prym, stając się tańszymi w procesie pozyskania i zrywki drewna.

 

Tekst: Robert Wojnerowicz