Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Urządzanie lasu Jest częścią leśnej działalności polegającej na organizacji gospodarki leśnej w taki sposób, aby las spełniał wszystkie oczekiwane funkcje i realizował zaplanowane zadania. W ramach urządzania lasu opracowuje się najważniejszy dla każdego nadleśnictwa dokument – plan urządzenia lasu. Każdy taki plan jest sporządzony na 10 lat i zatwierdzany przez ministra środowiska. Plan urządzenia lasu zawiera szczegółowy opis stanu lasu, określa najważniejsze jego funkcje i zadania, które muszą w ciągu 10 lat wykonać leśnicy...

Urządzanie lasu

Jest częścią leśnej działalności polegającej na organizacji gospodarki leśnej w taki sposób, aby las spełniał wszystkie oczekiwane funkcje i realizował zaplanowane zadania.

W ramach urządzania lasu opracowuje się najważniejszy dla każdego nadleśnictwa dokument – plan urządzenia lasu. Każdy taki plan jest sporządzony na 10 lat i zatwierdzany przez ministra środowiska. Plan urządzenia lasu zawiera szczegółowy opis stanu lasu, określa najważniejsze jego funkcje i zadania, które muszą w ciągu 10 lat wykonać leśnicy.
Jednym z najważniejszych elementów planu jest tzw. Rozmiar pozyskania, który określa ile w ciągu 10 lat nadleśnictwo może wyciąć drewna i na jakich powierzchniach. Rozmiar pozyskania jest tak ustalany, aby był zawsze niższy od ilości drewna, która przyrasta w tym samym czasie. Gwarantuje to stały wzrost zasobów drewna w każdym nadleśnictwie oraz wzrost średniego wieku. W naszym nadleśnictwie obecnie średni wiek drzewostanów wynosi 69 lat, podczas gdy poprzednio, w 2007 roku wynosił 65 lat, a jeszcze wcześniej tj. w 1996 roku, wynosił 60 lat.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Eko inwestycja w Nadleśnictwie Osie

Eko inwestycja w Nadleśnictwie Osie

Nadleśnictwo Osie stawia na odnawialne źródła energii do zasilania obiektów służących gospodarce leśnej. Na pierwszy ogień poszedł dach budynku administracyjnego Szkółki Leśnej w Osinach. Dzięki zamontowaniu na nim aż 63 paneli o łącznej mocy 20,79 kW brutto, dotychczas udaje się w pełni pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną kancelarii leśnictwa i szkółki, izby edukacyjnej wraz ze wspomagającym ogrzewaniem na podczerwień. Czystą energię wykorzystują też pompy deszczowni służącej do nawadniania sadzonek drzew leśnych, które wykorzystamy nie tylko do własnych potrzeb ale również wesprzemy nimi nadleśnictwa dotknięte klęską huraganu w roku 2017.
Inwestycja, która już dziś przynosi ogromne korzyści środowisku naturalnemu, w przyszłości przyniesie nam również korzyści finansowe w postaci oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Na chwilę obecną nasza instalacja z ogniw fotowoltaicznych wyprodukowała od 20 lutego do 22 lipca 2020 r. - 11,28 megawatów.

 

 

Tekst i foto: D. Warzyński