Lasy nadleśnictwa

Choć z pozoru ubogie, sosnowe bory zarządzane przez leśników z Osia charakteryzują się dużym bogactwem gatunków świata zwierząt i roślin. Naukowcom udało się potwierdzić obecność około 250 gatunków kręgowców.

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, obejmuje tereny położone głównie w Krainie III (Wielkopolsko-Pomorskiej) oraz niewielkiej, południowej części Krainy I (Bałtyckiej).

Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nowy Plan Urządzenia Lasu

Nowy Plan Urządzenia Lasu

zaczynamy pracę nad nowym PUL

Las to bogaty ekosystem, w którym każdy element jest ważny, a pełnione przez niego funkcje – niepowtarzalne i bezcenne. Dlatego zajmowanie się nim nie może być dziełem przypadku, lecz przemyślaną, długofalową strategią. Taką strategię zapisujemy w planach urządzenia lasu (PUL), sporządzanych dla każdego nadleśnictwa indywidualnie na kolejne  lata. Pozwala ona realizować działania , które wspierają wszystkie funkcje lasu.

Ze względu na wagę dokumentu, jakim jest każdy plan urządzenia lasu, w ramach partycypacji społecznych i konsultacji projektu tego dokumentu, informujemy, że przystępujemy do prac nad Planem Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Osie na lata 2027-2036.

W związku z powyższym, zapraszamy wszystkich zainteresowanych z terenu Nadleśnictwa Osie do udziału w pracach w ramach zespołu lokalnej współpracy (ZLW), który jest powołany przy nadleśnictwie. Państwa zdanie wyrażone w trakcie kolejnych spotkań, a wdrożone w opracowywane dokumenty, niewątpliwie przyczyni się do jeszcze większych korzyści dla lasu i dla ludzi.

Do zadań członków zespołów lokalnej współpracy (ZLW) należy:

  1. Udział w naradzie urządzeniowej (o terminie narady nadleśnictwo poinformuje
    z 30-dniowym wyprzedzeniem)
  2. Przygotowanie w terminie do 14 dni od daty narady urządzeniowej pisemnej opinii na temat:
  1. przedstawionych założeń do projektu Planu Urządzenia Lasu;
  2. propozycji wyróżnienia obszarów o szczególnym znaczeniu dla lokalnej społeczności;
  3. potrzeb w zakresie zagospodarowania turystycznego;
  1. Wyróżnienie lasów oddziaływania społecznego – wspólnie z leśnikami i innymi stronami pracującymi nad projektem Planem Urządzenia Lasu;
  2. Udział w naradzie projektu planu urządzenia lasu oraz przedstawienie opinii do projektu PUL.

Serdecznie zapraszamy do członkostwa w zespole lokalnej współpracy (ZLW) i kontaktu z Nadleśnictwem Osie Liczymy na Państwa zdanie w sprawie lasów naszego regionu.