Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Hodowla lasu

Stanowi część działalności leśników, polegających na wykonywaniu wszystkich prac koniecznych do założenia i pielęgnowania nowego pokolenia lasu. Hodowla lasu zaczyna się od zbioru nasion w specjalnie wybranych drzewostanach o najlepszej jakości. Są to wyłączone lub gospodarcze drzewostany nasienne.
Nasiona po specjalnym przygotowaniu są wysiewane w szkółce leśnej, gdzie wyrastają z nich sadzonki. Sadzonki, które mogą być 1-roczne lub starsze (nawet 3- i 4-letnie) są w szkółce poddane przez leśniczego szkółkarza specjalnej opiece i pielęgnacji (odchwaszczanie, nawożenie, ochrona przed szkodnikami, podlewanie itp.).
Ze szkółki sadzonki, najczęściej wiosną lub ewentualnie jesienią są wysadzane na uprawach leśnych, czyli powierzchniach powstałych po wyrębie drzewostanu. Skład i sposób zakładania nowych upraw jest dostosowany do lokalnych warunków siedliska. Staramy się aby uprawy były jak najbogatsze i zróżnicowane gatunkowo.
Z uprawy w przyszłości powstaje nowy, dorodny las. Jednak, aby tak się stało, leśnicy muszą „po drodze" wykonywać wiele prac pielęgnacyjnych.
Najpierw na uprawie (odchwaszczanie, czyszczenia wczesne), potem w młodniku (czyszczenia późne), z kolei w tyczkowinie (trzebieże wczesne), a później w drągowinie i starszym drzewostanie (trzebieże późne). Aby z uprawy powstał stary las, często kilka pokoleń leśników musi się tym lasem opiekować przez 100 a nawet więcej lat.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Eko inwestycja w Nadleśnictwie Osie

Eko inwestycja w Nadleśnictwie Osie

Nadleśnictwo Osie stawia na odnawialne źródła energii do zasilania obiektów służących gospodarce leśnej. Na pierwszy ogień poszedł dach budynku administracyjnego Szkółki Leśnej w Osinach. Dzięki zamontowaniu na nim aż 63 paneli o łącznej mocy 20,79 kW brutto, dotychczas udaje się w pełni pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną kancelarii leśnictwa i szkółki, izby edukacyjnej wraz ze wspomagającym ogrzewaniem na podczerwień. Czystą energię wykorzystują też pompy deszczowni służącej do nawadniania sadzonek drzew leśnych, które wykorzystamy nie tylko do własnych potrzeb ale również wesprzemy nimi nadleśnictwa dotknięte klęską huraganu w roku 2017.
Inwestycja, która już dziś przynosi ogromne korzyści środowisku naturalnemu, w przyszłości przyniesie nam również korzyści finansowe w postaci oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Na chwilę obecną nasza instalacja z ogniw fotowoltaicznych wyprodukowała od 20 lutego do 22 lipca 2020 r. - 11,28 megawatów.

 

 

Tekst i foto: D. Warzyński