Asset Publisher Asset Publisher

Posprzątaliśmy las

Spotkanie z racji odbywającej się w całym kraju akcji #SprzątaMy

Okolice jeziora Rybno i znajdujący się tam parking leśny aż błyszczą czystością
W czwartkowe popołudnie strażacy z Ochotniczej  Straży Pożarnej z Warlubia, członkowie Koła PZW nr 138 z Warluba nr 138 oraz pracownicy naszego nadleśnictwa posprzątali las.
 
Tradycyjnie najbardziej zaśmieconym miejscem było otoczenie postawionego na parkingu kosza na śmieci. To nas nieustannie dziwi, że odwiedzający to miejsce nie mogą trafić do tak wielkiego pojemnika a jak nawet się to komuś zdarzy to swojego błędu nie poprawiają. Zatrważa też ilość znajdujących się wszędzie "petów" czyli pozostałościach po spalonych papierosach. 
Pozytywnie zaskoczyła natomiast, mniejsza niż przed laty, ilość śmieci w dalszych partiach lasu. Wygląda na to, że świadomość użytkowników lasów nieco wzrasta. 
 
Wszystko odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji #sprzątaMY. To już trzecia edycję akcji organizowanej przez Lasy Państwowe.
Sprzątanie lasów zainaugurował prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. - Nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż moment, w którym idzie się z bliskimi do lasu i napotyka się brudy, góry śmieci - mówił.
Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych to często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.
 
Bardzo serdecznie dziękujemy za udział w akcji