Asset Publisher Asset Publisher

Dokarmiajmy ptaki

Kiedy za oknem śnieg i mróz, ptaki nie mają łatwego życia.

Żeby ogrzać swoje małe organizmy i utrzymać w dobrej kondycji muszą mieć dostęp do jedzenia, którego nie ma w tym czasie pod dostatkiem. Dokarmianie ptaków ma swoich zwolenników zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Pamiętajmy, że nie można ich karmić „byle czym”. Aby pomóc a nie zaszkodzić przypomnijmy podstawowe zasady prawidłowego dokarmiania naszych małych skrzydlatych przyjaciół:
 
- Jeżeli decydujesz się na dokarmianie ptaków w okresie zimy to rób to regularnie i przez cały ten okres. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dokarmianiu mogą być dla nich niebezpieczne.
- Nie karm ptaków wodnych - kaczek, łysek, łabędzi i mew poza zimą. Można je karmić w czasie silnych mrozów, kiedy zamarza większość zbiorników wodnych.
- Wieszaj karmnik dla drobnych ptaków, np. sikor czy kowalików, z dala od gęstych krzewów i zawieszaj go stosunkowo wysoko, aby polujące koty nie dostały się do środka. Czystość w karmniku to podstawa! Regularnie usuwaj z niego resztki pokarmu i odchody ptaków, ponieważ mogą być siedliskiem pasożytów i miejscem roznoszenia ptasich chorób.
- Stosuj tylko pokarmy naturalne – nasiona, tłuszcze zwierzęce. Pamiętaj, żeby w resztkach, które chcesz podać ptakom nie znalazły się sole i inne przyprawy, ponieważ są one dla ptaków zabójcze. Słonina nie powinna być solona gdyż, powoduje to zwiększone pragnienie, którego ptaki zimą nie mogą zaspokoić. Jeśli chcesz dokarmiać ptaki chlebem to rozdrobnij go na małe kawałeczki i sprawdź czy nie jest spleśniały.

 

Tekst: Robert Wojnerowicz
Foto: Anna Radowska, Karol Bocian