Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna ZATOKI

Z myślą o edukacji przyrodniczej na świeżym powietrzu Nadleśnictwo Osie przygotowało ścieżkę dydaktyczną o nazwie "ZATOKI". "Leśna ścieżka dydaktyczna Zatoki" ukazuje ciekawe krajobrazowo fragmenty nadleśnictwa, przybliża pracę leśnika i prezentuje elementy zrównoważonej gospodarki leśnej.

Leśna ścieżka dydaktyczna Zatoki

   Jest to jeden z pierwszych takich obiektów w polskich lasach. Istnieje nieprzerwanie od 1997 roku. Przebudowana w roku 2007 pozwala na przeprowadzenie poglądowej lekcji w lesie. Podczas spaceru ścieżką, w towarzystwie leśnika lub samemu, korzystając z tablic pomocniczych ustawionych na trasie ścieżki dowiemy się wiele o pracy w lesie, o charakterystyce przyrodniczej naszych okolic oraz o ochronie przeciwpożarowej i udostepniniu turystycznym.

Z myślą o edukacji przyrodniczej na świeżym powietrzu Nadleśnictwo Osie przygotowało ścieżkę dydaktyczną o nazwie "ZATOKI".

"Leśna ścieżka dydaktyczna Zatoki" ukazuje ciekawe krajobrazowo fragmenty nadleśnictwa, przybliża pracę leśnika i prezentuje elementy zrównoważonej gospodarki leśnej.

 

 

 

Tematy prezentowane kolejno na trasie ścieżki:

 

Tablica nr 1 – Ochrona Lasu – ptaki

 

 

Tablica nr 2 – Ochrona Przyrody - mokradła

 

 

Tablica nr 3 – Ochrona lasu – pułapki feromonowe

 

 

Tablica nr 4 – Przebudowa drzewostanów

 

 

Tablica nr 5 – Ochrona lasu przed zwierzyną

 

 

Tablica nr 6 – Zagospodarowanie turystyczne lasów

 

 

Tablica nr 7 – Miejsce na ognisko – ochrona przeciwpożarowa lasów

 

 

Tablica nr 8 – Żywicowanie

 

 

Tablica nr 9 – Rośliny runa leśnego – aspekt wiosenny

 

 

Tablica nr 10 – Biologiczno – mechaniczna oczyszczalnia ścieków

 

 

 

 

 

Tekst: Dawid Warzyński


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

KOMUNIKAT DYREKTORA RDLP W TORUNIU

KOMUNIKAT DYREKTORA RDLP W TORUNIU

Toruń, dnia 25.03.2020 r.

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,

zgodnie z zaleceniami administracji rządowej dotyczącymi walki z koronawirusem każdy z nas powinien w maksymalnym stopniu ograniczyć przemieszczanie się i pozostać w domu. W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania społeczeństwa pobytem w lesie. W związku z tym osoby, które jednak zdecydują się na wyjście do lasu, powinny zachowywać się w taki sposób, aby nie narażać siebie i innych na zakażenie.

Mając na uwadze potrzeby społeczne, leśnicy Kujawsko-pomorscy nie ograniczają możliwości przebywania w lesie. Lasy są dla Państwa otwarte, tak jak to było dotychczas, jednak korzystanie z nich w tym szczególnym czasie powinno odbywać się w sposób gwarantujący nam wszystkim bezpieczeństwo.

Apelujemy, aby w trakcie pobytu w lesie stosować się do wytycznych w zakresie korzystania z miejsc postoju, parkingów, ścieżek edukacyjnych oraz wież i tarasów widokowych. Prosimy również o unikanie miejsc, w których nadmiernie gromadzą się ludzie. Zagrożenie ze strony wirusa SARS-CoV-2 zmusza nas do zmiany wielu zachowań, do których byliśmy przyzwyczajeni.

Apelujemy, aby nie pozostawiać śmieci i zadbać o to, by wszystko, co zabraliśmy ze sobą do lasu, wróciło z nami do domu. Pamiętajmy także o tym, aby nie stwarzać sytuacji grożących pożarem lasu. W okresie wiosennym, to zagrożenie jest największe!

Teraz bardziej niż kiedykolwiek doceniamy las i to, że możemy z niego korzystać. Tylko od nas zależy, czy będziemy w nim bezpieczni.

Z poważaniem
z upoważnienia
Ireneusz Norbert Jałoza
Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej
Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
w Toruniu