Asset Publisher Asset Publisher

Mechaniczne pozyskanie drewna

Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny) zrywa to drewno czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do...

          Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny)  zrywa to drewno, czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do miejsca składowania (droga leśna, skraj lasu). Forwarder wyposażony jest w specjalny żuraw, którym drewno jest chwytane i układane pomiędzy kłonicami zintegrowanej naczepy.

          Maszyny te cechuje duża wydajność oraz co najważniejsze - jest to bezpieczniejsza metoda pozyskania drewna. Kabina jest specjalnie wzmocniona, nie występują drgania (jak w przypadku pracy z pilarką) a operator nie ma bezpośredniego kontaku ze ścinanym drzewem. W porównaniu z tradycyjnymi metodami pozyskania drewna jest też bardziej ekologiczny. Zmniejszone są uszkodzenia innych drzew i gleby oraz emisja spalin na jednostkę ładunku. Zdecydowanie lepsze są warunki i bezpieczeństwo pracy. Kabiny maszyn są klimatyzowane i odpowiednio wyciszone. obrotowa kabina daje znakomitą widoczność na głowicę i obrabiany produkt, specjalny system AutoLev służy do poziomowania kabiny.

 

Tekst: Robert Wojnerowicz

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Uwaga! Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Uwaga! Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Komunikat Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu

W ostatnim czasie brak opadów oraz wysokie temperatury sprawiły, że wzrosło zagrożenie pożarowe. Wilgotność ściółki jest bardzo niska, co sprzyja powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów. Obowiązuje zatem szczególna ostrożność w sytuacjach, które spowodować mogą powstanie pożaru na terenach leśnych a także na terenach z nimi sąsiadujacych.

Z danych statystycznych wynika, że 9 na 10 pożarów lasu powoduje człowiek...Często pożary lasu spowodowane są przeniesieniem się ognia z terenu nieużytków, na których odbywa się nielegalne wypalanie. Od początku roku Państwowa Straż Pożarna w województwie kujawsko-pomorskim interweniowała już 321 razy do gaszenia traw.

Przypominamy, że na terenach leśnych i w odległości do 100 m od lasu, użytkowanie otwartego ognia jest zabronione. Łamanie tego zakazu wiąże się z konsekwencjami.

Aktualne zagrożenie pożarowe w lasach kujawsko-pomorskich można sprawdzać na stronie https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=64