Asset Publisher Asset Publisher

Mechaniczne pozyskanie drewna

Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny) zrywa to drewno czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do...

          Nadleśnictwo Osie w większości korzysta z możliwości pracy Harvestera, maszyny wielooperacyjnej, zaopatrzonej w specjalną głowicę, która najpierw ścina drzewo, potem okrzesuje i przerzyna na określonej długości sortymenty. Natępnie Forwarder (ciągnik nasiębierny)  zrywa to drewno, czyli przemieszcza je z miejsca ścinki do miejsca składowania (droga leśna, skraj lasu). Forwarder wyposażony jest w specjalny żuraw, którym drewno jest chwytane i układane pomiędzy kłonicami zintegrowanej naczepy.

          Maszyny te cechuje duża wydajność oraz co najważniejsze - jest to bezpieczniejsza metoda pozyskania drewna. Kabina jest specjalnie wzmocniona, nie występują drgania (jak w przypadku pracy z pilarką) a operator nie ma bezpośredniego kontaku ze ścinanym drzewem. W porównaniu z tradycyjnymi metodami pozyskania drewna jest też bardziej ekologiczny. Zmniejszone są uszkodzenia innych drzew i gleby oraz emisja spalin na jednostkę ładunku. Zdecydowanie lepsze są warunki i bezpieczeństwo pracy. Kabiny maszyn są klimatyzowane i odpowiednio wyciszone. obrotowa kabina daje znakomitą widoczność na głowicę i obrabiany produkt, specjalny system AutoLev służy do poziomowania kabiny.

 

Tekst: Robert Wojnerowicz

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Chwalimy się

Chwalimy się

Nasz kolega na łamach Sylwana

Miło nam poinformować, że praca magisterska naszego podleśniczego Marcina, doczekała się publikacji w najstarszym w Polsce (obecnie również na świecie) leśnym czasopiśmie naukowym wydawanym przez Polskie Towarzystwo Leśne, czyli SYLVANIE (Sylwan 168 (7):478-490, 2024.) Publikowane są w nim najnowsze badania z różnych dziedzin nauk leśnych. Praca pod kierunkiem Prof. UPP dr hab. Włodzimierza Stempskiego, dotyczy wpływu technologii pozyskania drewna w trzebieży drzewostanów sosnowych na efektywność zrywki kłód ciągnikiem rolniczym z przyczepą samozaładowczą. Dla chętnych link do publikacji:

https://sylwan-journal.pl/

Koledze serdecznie gratulujemy!