Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kolejne Oskie Biegi za nami

Kolejne Oskie Biegi za nami

Ponad 600 osób wzięło udział w tegorocznych Oskich Biegach

Impreza „Oskie Biegi” odbyła się zgodnie z planem 30 września 2023 roku w Osiu. Miejscem startu i mety był Stadion w Osiu natomiast całość biegu „Leśna ZaDyszka” oraz marszo-biegu Nordic Walking odbyła się po terenach leśnych Nadleśnictwa Osie. Podobnie było w przypadku biegów na orientację.

 

W ramach imprezy odbyły się następujące biegi:

 

• biegi dla dzieci szkół podstawowych – 100 m, 200 m, 400 m, 600 m, 800 m, 1000 m

 

• bieg główny „Leśna ZaDyszka” – 10 km

 

• marsz Nordic Walking 5 km

 

• Biegi na Orientację na trasie Zielonego Punktu Kontrolnego

 

Zawody rozpoczęli najmłodsi- bieg „Skrzatów” i bieg „Krasnali”. Potem wystartował bieg główny „Leśna ZaDyszka”. Kwadrans po wystartowali zawodnicy nordic walking. Biegacze na orientację startowali w systemie interwałowym (co kilka minut).

 

Obsługą biegu zajmowali się pracownicy Nadleśnictwa Osie, pracownicy GOK Osie, stowarzyszenia Bractwo Czarnej Wody oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Osiu. Biuro zawodów, w którym można było potwierdzić udział i odebrać pakiet startowy otwarte było od godziny 8:00 osobno dla biegaczy i biegaczy na orientację. Impreza jest imprezą cykliczną i odbyła się po raz XXXIIII. Dyrektorem zawodów i sędzią głównym byli pracownicy Nadleśnictwa Osie, kierownikiem i prowadzącym Dyrektor GOK Osie.

 

Współorganizatorzy imprezy to oprócz Nadleśnictwa Osie: Gminny Ośrodek Kultury w Osiu, Bractwo Czarnej Wody, Urząd Gminy w Osiu, Wdecki Park Krajobrazowy, Stowarzyszenie Oskie Biegi - "Leśna ZaDyszka”, Szkoła Podstawowa w Osiu, Ochotnicze Straże Pożarne z Osia i Ratownictwo Medyczne z Osia. Sponsorami imprezy byli: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Osie, Wdecki Park Krajobrazowy, Gmina Osie, GOK Osie, marka Dobre z Lasu, Starostwo Powiatowe w Świeciu, Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego, firmy Sokołów i Gzella Inwestments oraz mniejsze lokalne firmy i osoby prywatne.

 

Patronat nad imprezą objęły: Starostwo Powiatowe w Świeciu, Urząd Marszałkowski, Polskie Radio PiK, TVP3 Bydgoszcz, Biegowe Grand Prix Kociewia, Magazyn Borów Tucholskich. Obsługę techniczną całej imprezy wykonała firma Elektroniczne Zapisy. Bieg Leśna ZaDyszka był biegiem głównym – na 10 km i wchodził w skład V Biegowego Grand Prix Kociewia – cyklu biegów na terenie różnych kociewskich miejscowości. Odbywające się biegi na orientację były częścią VI Mistrzostw Polski Kolejarzy.

W związku z różnorodnym charakterem poszczególnych biegów nie było oficjalnego rozpoczęcia imprezy. Uroczyste wręczenie nagród wraz z losowaniem nagród wśród biegaczy odbyło się od godziny 12:30 do 13:30. Zgłaszać na biegi można było za pomocą linku elektronicznego.

Stoisko promocyjne Nadleśnictwa Osie Lasu odwiedziło ponad 1000 osób a pracowało w godzinach 10:30-14:00. Na stoisku LP można było wziąć udział w konkursach z nagrodami, rozpoznawać grzyby leśne oraz otrzymać sadzonkę drzew leśnych. Pracownicy nadleśnictwa Osie opowiadali zarówno o swojej pracy jak i o atrakcjach dla turystów odwiedzających Nadleśnictwo Osie.

Na wszystkich gadżetach znajdujących się w pakietach startowych, numerach startowych oraz na elementach wystroju (ścianka stanowiąca tło do wręczania nagród, dmuchana brama bannery) znajdowało się logo Lasów Państwowych. Organizatorzy biegu posiadali dodatkowo koszule w kolorze zielonym także z logo LP.

 

Nagrody w imieniu nadleśnictwa jak i Lasów Państwowych wręczali Nadleśniczy Nadleśnictwa Osie Pan Zbigniew Łącki oraz zastępca ds. rozwoju i promocji Pani Joanna Bock. Fotorelacja znalazła się na portalach lokalnych (Świecie24, Extra Świecie), na stronach internetowych nadleśnictwa, GOK Osie  oraz na profilach Facebook nadleśnictwa, Leśnej ZaDyszki, GOK Osie, portali, straży pożarnej i na kontach zawodników. Podczas wręczania nagród rozlosowano także przygotowane pakiety przygotowane przez Nadleśnictwo Osie. Prowadzący wielokrotnie wymieniał Lasy Państwowe jako jednego z głównych sponsorów.

 

Cel realizacji - integracja środowiska oskiego, wspólna organizacja, promocji regionu oraz promocja lasów Nadleśnictwa Osie, propagowanie zdrowego trybu życia wspólnego, rodzinnego spędzania czasu na wolnym powietrzu i dodatkowo promocja Lasów Państwowych i marki Dobre z Lasu pośród lokalnej społeczności oraz w mediach został osiągnięty.

 

Oczekiwany efekt - budowa pozytywnego wizerunku Lasów Państwowych, integracja środowisk leśnych z lokalną społecznością, propagowanie zdrowego trybu spędzania czasu na terenach leśnych i na świeżym powietrzu. Promocja w lokalnych mediach oraz portalach społecznościowych także.

 

            Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok !!!