Asset Publisher
Położenie
Siedziba Nadleśnictwa Osie (obręby: Osie, Warlubie) znajduje się w Osiu przy ulicy Rynek 11 (oddział 246 b w obrębie Osie).
Nadleśnictwo Osie z obecnym stanem posiadania powstało dnia 1 stycznia 2007r. na podstawie Zarządzenia nr 20 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 maja 2006r. w sprawie wprowadzenia zmian w powierzchni nadleśnictw: Dąbrowa i Osie, utworzenia nowego Nadleśnictwa Osie oraz określenia zasięgu terytorialnego nadleśnictw w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Ponadto Zarządzeniem nr 25 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 12 czerwca 2006r. (Zn. spr.: OR-0150-3/2006) zmieniono podstawę prawną Zarządzenia nr 20 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 maja 2006r. (Zn. spr.: OR-0150-1/2006).
Zasięg terytorialny nadleśnictwa z podziałem na leśnictwa przedstawia się następująco:
Podział na obręby przedstawia sie następująco:
Województwo kujawsko-pomorskie
Obręb Osie:
Powiat świecki
Gmina Jeżewo: Buczek, Krąplewice (część), Skrzynki (część).
Gmina Osie: Brzeziny, Jaszcz (część), Miedzno (część), Osie, Radańska,
Stara Rzeka (część), Wałkowiska.
Gmina Warlubie: Lipinki (część).
Obręb Warlubie:
Powiat świecki
Gmina Nowe: Miasto Nowe, Gajewo Zabudowania, Głodowo, Kończyce,
Kozielec (część), Mały Komórsk, Mątawy, Milewko, Morgi,
Osiny, Pastwiska i Piaski, Rychława, Tryl, Twarda Góra,
Zdrojewo.
Gmina Warlubie: Bąkowo (część), Komórsk, Kurzejewo, Lipinki (część),
Płochocin, Płochocinek, Warlubie, Wielki Komórsk
Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa położone są przede wszystkim w pobliżu kompleksów leśnych nadleśnictwa.
Na podstawie porozumień między starostą powiatu świeckiego i nadleśniczym Nadleśnictwa Osie, nadleśniczy sprawować będzie nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa na powierzchni ok. 916,00 ha (od dnia 1 stycznia 2007r.).
Dla sprawowania bezpośredniego nadzoru nad gospodarką leśną w lasach niepaństwowych, nadleśnictwo zatrudnia specjalistę Służby Leśnej d/s. lasów niepaństwowych.
Powierzchnia lasów nadzorowanych:
- powiat świecki (gmina Nowe - część) - ok. 283,00 ha
- powiat świecki (gmina Osie - część) - ok. 291,00 ha
- powiat świecki (gmina Warlubie) - ok. 342,00 ha
Nadleśnictwo Osie położone jest w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego, na terenie Borów Tucholskich i Wysoczyzny Świeckiej.
Siedziba mieści się w miejscowości Osie na trasie Świecie-Czersk, w odległości ok. 25 km od Świecia. Atrakcyjne położenie, z dala od wielkich aglomeracji miejskich, rozwinięta sieć drogowa i kolejowa, dostępna baza noclegowa, gastronomiczna i sportowo-rekreacyjna sprawia, że znajdą tu Państwo doskonałe warunki do uprawiania turystyki i wypoczynku.
Bory Tucholskie, w których leży nasze nadleśnictwo, to szczególny i zarazem jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - bardzo czyste środowisko, walory turystyczne, możliwości rekreacji i sportu. Sama miejscowość Osie to doskonałe miejsce wypadowe do zwiedzania regionu.
Według regionalizacji przyrodniczo - leśnej lasy Nadleśnictwa Osie położone są w całości w III Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej dzielnicy: Bory Tucholskie.
Nadleśnictwo Osie leży we wschodniej części kompleksu leśnego Borów Tucholskich, przeciętego meandrami rzeki Wdy. Jest to największy w Polsce zwarty kompleks leśny.
Część obszaru leży w dorzeczu Wdy i jej dopływów - Sobińskiej Strugi, wchodząc w skład jednostki wyższego rzędu - Pojezierza Południowo-Pomorskiego.
Przez nadleśnictwo przebiegają lokalne trasy drogowe ze Świecia do Skórcza i Starogardu oraz z Warlubia do Tucholi i Czerska, jak również linia kolejowa Laskowice - Czersk. Przy linii kolejowej leżą Osie, Tleń, Łążek oraz przystanek Kwiatki. Dojazd PKP do Laskowic umożliwia wyjazd w kierunku Bydgoszczy, Gdańska, Grudziądza i Chojnic, a do Czerska wyjazd na Chojnice, Skórcz, Starogard i Tczew.
Tekst: Robert Wojnerowicz
Asset Publisher
Asset Publisher
Sprzedaż sadzonek
Sprzedaż sadzonek
SPRZEDAŻ SADZONEK- JESIEŃ 2024
Sprzedaż rozpocznie się od 16 października 2024 r. w szkółce Osiny w godzinach od 9.00 do 14.00.
Przed przyjazdem proszę skontaktować się z leśniczym szkółkarzem Panią Aleksandrą Marciniak tel. 538 188 960