Asset Publisher Asset Publisher

Witamy w Nadleśnictwie Osie

Las. Najbogatszy i najbardziej różnorodny z ekosystemów lądowych na Ziemi. Od skrajnie wysuniętej na północ tajgi po kipiące zielenią lasy strefy równikowej, stanowi najlepsze schronienie dla wielu żywych istot.

Od zarania dziejów wiernie służył człowiekowi: dostarczał pożywienia, materiałów budowlanych czy wreszcie schronienia w czasach wojennych zawieruch. We współczesnym świecie trwałe istnienie lasów na naszej planecie nabiera szczególnego znaczenia. W dobie dzisiejszych czasów i wzrostu zanieczyszczenia środowiska, zdrowe i piękne lasy jawią się niczym oazy ciszy i spokoju, a także szczególne miejsca wypoczynku i ucieczki od wielkomiejskiego gwaru. Gospodarowanie i ochronę lasów ojczystych powierzono nam - leśnikom. To do nas należy zapewnienie, aby obecne i przyszłe pokolenia Polaków mogły do woli korzystać ze wszystkich dóbr, jakie oferuje nam las; od czystego powietrza i wody, przez drewno, aż po miejsca natchnienia artystów.  Nasza strona ma przybliżyć Państwu charakter codziennej pracy leśników oraz być przewodnikiem po najciekawszych zakątkach leśnych Nadleśnictwa Osie.

nadleśniczy mgr inż. Marek Sobczak


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Informacja o zabiegu ratowniczym przeciwko brudnicy mniszce

Informacja o zabiegu ratowniczym przeciwko brudnicy mniszce

Nadleśnictwo Osie informuje, że w dniach od 16.05. do 31.05.2024 r. na terenach leśnych gmin: Osie oraz Warlubie, w leśnictwach: Nowa Rzeka, Stara Rzeka i Nowa Huta (dokładny obszar w załączniku graficznym) będzie wykonany agrolotniczy zabieg ratowniczy przeciwko brudnicy mniszce (Lymantria monacha L.).

Na czas zabiegu Nadleśniczy Nadleśnictwa Osie wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu (podstawa prawna: ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach, t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 530).

Na podstawie materiałów prognostycznych zebranych jesienią 2023 roku stwierdzono wysokie zagrożenie dla drzewostanów sosnowych ze strony brudnicy mniszki. Badania liczebności gąsienic w koronach drzew wykonane wiosną bieżącego roku potwierdziły utrzymujące się zagrożenie, co stanowiło podstawę podjęcia decyzji o wykonaniu zabiegu ratowniczego.

Zabieg zostanie wykonany przy użyciu środka ochrony roślin Foray 76B, który ma charakter biologiczny (ciecz zawiera bakterię Bacillus turingensis, która wpływa na gąsienice brudnicy mniszki). Dawka środka wynosi 2,5 litra na 1 hektar lasu. Środek jest nieszkodliwy dla pszczół.

Brudnica mniszka jest jednym z najczęściej pojawiających się i najgroźniejszych dla lasów owadów. Cechuje ją wysoka rozrodczość, która w sprzyjających warunkach prowadzi do masowego pojawu owadów (gradacji). Żerujące gąsienice uszkadzają igły drzew, w wyniku czego następuje utrata aparatu asymilacyjnego, która może doprowadzić do zamarcia drzewostanu.