Asset Publisher Asset Publisher

Leśny Kompleks Promocyjny Bory Tucholskie

   Leśne Kompleksy promocyjne są to funkcjonalne obszary leśne o znaczeniu ekologicznym, edukacyjnym i społecznym. Obejmują jedno lub kilka nadleśnictw Lasów Państwowych, chociaż na wniosek właścicieli w skład LKP mogą być zaliczane również lasy własności prywatnej.

LKP powołuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w drodze zarządzenia. Od 1994 roku powstało na terenie Polski 19 takich Kompleksów. Zajmują one łącznie blisko 990 469 ha to jest 13% powierzchni ogólnej lasów państwowych. Kompleksy promocyjne obejmują zarówno obszary o wysokich walorach przyrodniczych, będące pozostałością puszcz np. LKP Lasy Puszczy Białowieskiej, LKP Lasy Puszczy Bukowej i Goleniowskiej, LKP Lasy Oliwsko-Darżlubskie, LKP Lasy Puszczy Kozienickiej, jak i tereny leśne zmienione przez działalność gospodarczą człowieka, do których można zaliczyć m.in. LKP Bory Lubuskie, LKP Bory Tucholskie, LKP Lasy Gostynińsko-Włocławskie, LKP Lasy Beskidu Śląskiego, LKP Lasy Rychtalskie, LKP Lasy Janowskie.

Kompleksy promocyjne odgrywają wiodącą rolę m.in. w zakresie:

- wdrażania i promocji proekologicznej gospodarki leśnej;

- prowadzenia badań naukowych i doświadczalnictwa na potrzeby gospodarki leśnej;

- integrowania gospodarki leśnej i aktywnej ochrony przyrody;

- edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa;

- konsultacji społecznych w procesie zarządzania lasami;

- wypracowania modelu uczestnictwa przedstawicieli społeczeństwa w zarządzaniu lasami państwowymi.

Kompleksy promocyjne pełnią zatem rolę obiektów pilotażowych przy wprowadzaniu udoskonalonych zasad oraz metod działań gospodarczych i ochronnych, zanim wprowadzi się je na cały teren zarządzany przez Lasy Państwowe. LKP mają dostarczać informacji, jaki jest koszt podejmowanych przedsięwzięć oraz w jaki sposób gospodarze lasów - leśnicy powinni współpracować z lokalnymi samorządami, środowiskami naukowymi, organizacjami i ruchami ekologicznymi, aby las spełniał wszystkie oczekiwane społeczne funkcje. Wynika to z faktu, że leśnicy zarządzają dobrem ogólnonarodowym. Poza tym LKP prowadzą działalność edukacyjną ukierunkowaną zarówno na doskonalenie kwalifikacji zawodowych leśników, jak też kształtowanie świadomości społecznej m.in. przez przybliżanie społeczeństwu wiedzy o aktualnych zagrożeniach i problemach polskiego leśnictwa oraz stwarzanie możliwości uczestnictwa w opiniowaniu i ocenie prowadzonej gospodarki leśnej

Leśne Kompleksy Promocyjne godzą cele gospodarcze z celami aktywnej ochrony ekosystemów, propagują przyjazne środowisku technologie oraz promują badania naukowe. Mamy ich w PGL Lasy Państwowe już 19. Pierwsze 7 z nich powstało szesnaście lat temu, w grudniu 1994 roku. W każdym LKP stworzono kilka ścieżek edukacyjnych, działają ośrodki edukacji ekologicznej i izby muzealne. Edukacja, choć niezmiernie ważna, jest tylko jednym z elementów działania LKP. Mają one przede wszystkim być, miejscem promocji wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, jako elementu zrównoważonego rozwoju. Dla każdego Leśnego Kompleksu Promocyjnego opracowano specjalne zasady hodowlane i ochronne oraz powołano radę społeczno-naukową, która jest organem doradczym i opiniotwórczym dla gospodarujących tam leśników

To nowatorskie rozwiązanie spotkało się z uznaniem leśników i badaczy w całej Europie.

 Tekst: Robert Wojnerowicz


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

POMAGANIE MAMY W NATURZE

POMAGANIE MAMY W NATURZE

DO LEŚNIKÓW, PRZYJACIÓŁ LASU I POLSKIEJ PRZYRODY, DO WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI

Apel o udział w zbiórce pod hasłem - POMAGANIE MAMY W NATURZE

Za sprawą śmiertelnie groźnego dla ludzi wirusa COVID-19 nasze życie z dnia na dzień uległo przewartościowaniu. Dziś słowa odpowiedzialność, solidarność, patriotyzm nabierają szczególnego znaczenia. W trudnych chwilach, których naszej Ojczyźnie historia nie szczędziła, Polacy niejednokrotnie pokazali ducha walki i jedności wobec zagrożenia. I wtedy zwyciężali! Wróg, z którym przyszło nam się zmierzyć dziś jest wyjątkowo niebezpieczny, bo niewidzialny.

Bohaterami na pierwszej linii frontu w walce z wirusem są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, którzy z wielkim poświęceniem NARAŻAJĄC SWOJE ZDROWIE I ŻYCIE każdego dnia walczą o… nasze zdrowie i życie. Nie bądźmy obojętni, pomóżmy Im w tej walce, tak jak możemy... poprzez wyposażenie pracowników Służby Zdrowia w środki ochrony osobistej i w sprzęt, który jest niezbędny w walce ze śmiertelnym zagrożeniem.

Wszyscy którzy kochają przyrodę, pomaganie mają w naturze. W tym trudnym czasie pokażmy nasze wielkie, dobre serca i wspólnie zbierzmy środki na wsparcie finansowe Służby Zdrowia w walce z wirusem COVID-19.

Konto zbiórki: BNP Paribas BP S.A., nr 08 1600 1462 1897 0658 3000 0001

Kontakt i informacje w sprawie zbiórki: pomaganiemamywnaturze@gmail.com

 

LEŚNICY KUJAW I POMORZA