Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nowy Plan Urządzenia Lasu

Nowy Plan Urządzenia Lasu

zaczynamy pracę nad nowym PUL

Las to bogaty ekosystem, w którym każdy element jest ważny, a pełnione przez niego funkcje – niepowtarzalne i bezcenne. Dlatego zajmowanie się nim nie może być dziełem przypadku, lecz przemyślaną, długofalową strategią. Taką strategię zapisujemy w planach urządzenia lasu (PUL), sporządzanych dla każdego nadleśnictwa indywidualnie na kolejne  lata. Pozwala ona realizować działania , które wspierają wszystkie funkcje lasu.

Ze względu na wagę dokumentu, jakim jest każdy plan urządzenia lasu, w ramach partycypacji społecznych i konsultacji projektu tego dokumentu, informujemy, że przystępujemy do prac nad Planem Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Osie na lata 2027-2036.

W związku z powyższym, zapraszamy wszystkich zainteresowanych z terenu Nadleśnictwa Osie do udziału w pracach w ramach zespołu lokalnej współpracy (ZLW), który jest powołany przy nadleśnictwie. Państwa zdanie wyrażone w trakcie kolejnych spotkań, a wdrożone w opracowywane dokumenty, niewątpliwie przyczyni się do jeszcze większych korzyści dla lasu i dla ludzi.

Do zadań członków zespołów lokalnej współpracy (ZLW) należy:

  1. Udział w naradzie urządzeniowej (o terminie narady nadleśnictwo poinformuje
    z 30-dniowym wyprzedzeniem)
  2. Przygotowanie w terminie do 14 dni od daty narady urządzeniowej pisemnej opinii na temat:
  1. przedstawionych założeń do projektu Planu Urządzenia Lasu;
  2. propozycji wyróżnienia obszarów o szczególnym znaczeniu dla lokalnej społeczności;
  3. potrzeb w zakresie zagospodarowania turystycznego;
  1. Wyróżnienie lasów oddziaływania społecznego – wspólnie z leśnikami i innymi stronami pracującymi nad projektem Planem Urządzenia Lasu;
  2. Udział w naradzie projektu planu urządzenia lasu oraz przedstawienie opinii do projektu PUL.

Serdecznie zapraszamy do członkostwa w zespole lokalnej współpracy (ZLW) i kontaktu z Nadleśnictwem Osie Liczymy na Państwa zdanie w sprawie lasów naszego regionu.