Aktualności Aktualności

Sprzątanie świata 2015

W sobotę 19 września w ramach ogólnopolskiej akcji Sprzątanie świata dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Warlubiu wraz z opiekunami przyjechały do Leśnictwa Osiny posprzątać ,,kawałek świata".

Spotkaliśmy się na parkingu a miejscem docelowym była Szkółka Leśna. Dwudziesto paro osobowa grupa uczniów klas IV - VI, została podzielona na dwie podgrupy. Dzieci dostały rękawiczki, worki, apteczkę oraz zapoznały się z trasą jaką mają do pokonania i posprzątania. Przed rozpoczęciem pracy nie można było zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa.
    Pogoda bardzo nam sprzyjała. Wszyscy z ochotą zabrali się do sprzątania. Okazało się, że można było połączyć przyjemne z pożytecznym i przy okazji nazbierać trochę grzybów.
    Po dwugodzinnej solidnie wykonanej pracy, dzieci dotarły na teren Szkółki Osiny gdzie wspólnie upiekły kiełbaski.
Zgodnie stwierdziliśmy, że było to ciekawe i pożyteczne sobotnie przedpołudnie.
Można się cieszyć, że tak liczna grupa dzieci zechciała poświęcić wolny od zajęć szkolnych dzień na sprzątanie świata. Niestety, co roku zbieramy duże ilości odpadów, które nie powinny się znaleźć na terenach leśnych. Bardzo ważny jest nawyk sprzątania po sobie, segregowania śmieci. Najważniejsze jest jednak żebyśmy starali się tych śmieci produkować mniej. Na początek zamiast reklamówek proponuję torby z materiału lub zapomniane koszyki wiklinowe.
Dziękuję wszystkim za dobrą pracę i myślę, że spotkamy się za rok, a pogoda będzie równie łaskawa.

Tekst i foto:
Kamila Bonk-Pawlicka