Aktualności Aktualności

Konkursu Wiedzy Przyrodniczej, Regionalnej i Pożarniczej 2015

Tradycyjnie, Konkurs Wiedzy Przyrodniczej Regionalnej i Pożarniczej przeprowadzono na gościnnym terenie Zespołu Szkół w Osiu w tym roku 29 maja, przy pięknej słonecznej pogodzie. W konkursie rywalizowały cztery drużyny z gimnazjów z powiatów świeckiego i tucholskiego – Osia, Lniana, Nowego, Cekcyna. Ogółem w konkursie udział wzięło 36 gimnazjalistów.

Organizacja konkursu przebiegała zgodnie z regulaminem, nad którym czuwała komisja ekspertów tworząca jury, w składzie: Józef Malinowski – Bractwo Czarnej wody, Mariusz Deinowski – Nadleśnictwo Osie, Monika Wiśniewska – Wdecki Park Krajobrazowy.
Drużyny, podzielone na 3 osobowe zespoły do rund teoretycznych oraz 6 osobowe zespoły do zadań sprawnościowych, rywalizowały w kilku turach. Przemiennie odbywały się rundy pytań teoretycznych o zróżnicowanym stopniu trudności, dotyczące w 50% wiedzy przyrodniczej, w 25 % wiedzy regionalnej i 25 % wiedzy pożarniczej. Do zadań teoretycznych należało również zadanie praktyczne polegające na rozpoznawaniu pędów drzew leśnych, sprzętu strażackiego i charakterystycznych miejsc na mapie regionu. W przerwach na pytania praktyczne, swoje konkurencje rozgrywały drużyny sprawnościowe. W łącznej klasyfikacji, najwięcej punktów zdobyły drużyny Gimnazjum w Lnianie i Osiu, jednak, zgodnie z zapisami regulaminu pierwsze miejsce zajęła drużyna gospodarzy ze względu na większą ilość punktów zgromadzonych w zadaniach praktycznych.

Na zakończenie, nagrodzono wszystkie drużyny uczestniczące w konkursie. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali puchary, a wszyscy zawodnicy nagrody rzeczowe – albumy i sprzęt sportowy.


Tekst i foto: Dawid Warzyński