Aktualności Aktualności

II bieg szlakiem leśnych

W sobotę, 4 czerwca współorganizowaliśmy II Bieg Szlakiem Leśnych. Bieg upamiętniał 60 rocznicę potyczki pod Lipinkami, gdzie 3 czerwca 1946 r. podjęto próbę odbicia z rąk UB kilku mieszkańców Lipinek, aresztowanych za walkę z władzą ludową.

Wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Lipinek, gdańskim oddziałem IPN oraz Nadl. Dąbrowa udało się zaprosić do wspólnego biegania po lesie ponad 130 zawodników. Bieg rozpoczął się przemarszem pod pomnik upamiętniający potyczkę pod Lipinkami. To właśnie tam, podczas próby odbicia z rąk UB zginął Jan Sikorski - Leśniczy z Kuźnicy. Na czele pochodu wyruszyła Grupa Rekonstrukcji Historycznej ROTA z Grudziądza, a pod pomnikiem część oficjalną poprowadziła pani Marzena Kruk z Instytutu Pamięci Narodowej. Krótkiej modlitwie w intencji poległych oraz biegaczy przewodniczył ks. radca Stefan Graś – Proboszcz Senior Parafii w Lipinkach. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem, punktualnie o 15 00 sygnał do startu dał Sędzia Główny zawodów – prokurator IPN Mieczysław Góra. Pierwsi zawodnicy pojawili się na mecie w Szkole Podstawowej w Lipinkach już po niespełna 50 minutach. Bieg zwyciężył pan Mariusz Guzmann z Grudziądza, wśród pań najszybsza okazała się mieszkanka Murowańca Nadkanala – pani Izabela Murawiec.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom oraz każdemu kto przyczynił się do tak świetnego przebiegu II Biegu Szlakiem Leśnych i już dziś zapraszamy na leśne trasy za rok.Tekst: Dawid Warzyński
Foto: Dawid Warzyński,  http://bydgoscybiegacze.pl/